Przyznane Gminie Kamieniec Ząbkowicki znaczące środki w ramach Funduszy Norweskich pozwalają na podjęcie odbudowy i odtworzenie według pierwotnego wyglądu wielkiego tarasu za główną bryłą Pałacu Marianny Orańskiej, czyli tak zwanej Groty Perseusza z kolumną zwycięstwa. To nie wszystko!

Przywrócony będzie do swego pierwotnego piękna taras główny przed pałacem wraz z pergolami po obu jego stronach i halą podjazdu. Wykonana zostanie również najbardziej charakterystyczna grupa herbów, która znajdowała się na szczycie głównej fasady pałacu z postacią Herkulesa, lwa, korony oraz tarcz herbowych – zobaczymy ją tak, jak wyglądała na początku. Na nowo ujrzymy marmurową studnię znajdująca się przy oficynie bocznej pałacu. Program prac rewitalizacyjnych obejmuje także nasadzenia roślinności na odbudowanych tarasach. Aranżację odzyska przestrzeń na parterze pałacu, gdzie prowadzić zamierzamy bogaty program kulturowy – mówi burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

 

W ostatnim czasie kamieniecka perła zabytków otwiera się dla osób niewidomych. Jest to możliwe dzięki specjalnym makietom z treścią w języku Braille’a. Pałac Marianny Orańskiej to jednak nie tylko zewnętrzna bryła monumentalnego obiektu, ale również rozlegle podziemia. W trakcie rewitalizacji przestrzeni tarasowej odbudowane i zabezpieczane są również podziemne tunele. Mamy kilka zdjęć wykonanych podczas prowadzonych tam prac. Kryją jeszcze wiele niespodzianek, a w przyszłości staną się jeszcze jednym ogniwem łańcucha atrakcji turystycznych dla spragnionych emocji turystów odwiedzających Kamieniec Ząbkowicki.