Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji skorzystały przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1 „Baśniowa  Kraina”, gdyż tradycją już jest, że w naszym przedszkolu w pierwszych miesiącach jesieni obchodzimy Święto Pieczonego Ziemniaka.

W tym roku wspomniana uroczystość odbyła się 10 październik, do czego zachęciła nas piękna, złota polska jesień. Natomiast powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność, możliwość przypomnienia  tradycji ludowych odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków, a przede wszystkim wywołanie radości ze wspólnej zabawy oraz udziału w konkurencjach, których bohaterem jest… ziemniak.

Pani dyrektor Elżbieta Kokoszka serdecznie przywitała przybyłych gości, rodziców, dzieci  i pracowników przedszkola, a także strażaków  Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej miejscowości. Swoja obecnością na uroczystości Święta Pieczonego Ziemniaka zaszczycili nas: wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec, przewodniczący Rady Gminy Dominik Krekora oraz Agnieszka Rogowska-Koprzak – pełnomocnik wójta, a także rodzice dzieci Małgorzata Ferenc-Rosikon oraz Elżbieta Komańska, które pomogły nam przy organizacji tego święta. Na wstępie wójt i przewodniczący Rady Gminy obdarowali dzieci słodkościami i odblaskowymi breloczkami, co sprawiło ogromną radość naszym przedszkolakom. Następnie pani Alicja Gomółka poprowadziła konkurencje sportowe. Wszystkie przedszkolaki brały czynny udział w różnych konkursach i zawodach sportowych, w których głównym bohaterem był ziemniak. Dzieci zbierały ziemniaki na czas do wiaderka, rzucały ziemniakiem do celu, zorganizowały slalom z ziemniakiem na drewnianej łyżce, skakały na piłce itp. Nie zabrakło także konkurencji dla naszych rodziców.Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej.

Miłą niespodzianką były także odwiedziny pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, dzięki której nasi podopieczni mogli wejść do środka wozu strażackiego oraz podziwiać  wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Zakończeniem święta było wręczenie przez wójta każdej z grup dyplomów oraz nagród. Dzieci otrzymały także zabawki do przedszkola zakupione przez Pana Wójta, Pana Przewodniczącego Rady Gminy i Panią Dyrektor. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekała ciepła niespodzianka — pyszne pieczone ziemniaczki oraz kiełbaska.

Bardzo serdecznie dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńcu Ząbkowickim nr 1 za poświęcony nam czas oraz dziękujemy naszym rodzicom, a w szczególności Pani Małgosi Ferenc-Rosikoń oraz Pani Eli Komańskiej za pomoc przy organizacji naszej imprezy, za udział w zawodach i za pyszne, zdrowe jabłuszka. Panu Rafałowi Becela i firmie cateringowej za przygotowane pyszności na ten wyjątkowy dzień. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie na długo w pamięci. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Ten jesienny dzień pachnący pieczonymi ziemniakami i kiełbaskami na pewno wszyscy będą długo pamiętać.