Nie jesteśmy żadną bandą, Tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. MY jesteśmy z miast i wiosek polskich. MY chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków Oddanych sprawie i wybranych przez cały naród…” Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”

1 marca 2017 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II. Odbył się apel upamiętniający to ważne historyczne święto. Uczniowie klasy VI pod opieką pani mgr Alicji Nowakowskiej przygotowali krótkie przedstawienie mające na celu uświadomienie wszystkim kim byli Żołnierze Wyklęci i co przeszli w obronie naszej ojczyzny. Wspominaliśmy tych niezwykłych ludzi, którzy nie poddawali się w walce o niezawisłą i wolną Polskę. Uczniowie – nie chcąc, aby pamięć o Wyklętych została wymazana z historii – opowiedzieli ich dzieje. Dowiedzieliśmy się, że Wyklęci byli i są przez niektórych nazywani „Bandytami z lasu”. Mimo wielu krzywd i poniżenia, jakie im wyrządzono – „bito, katowano, mordowano” – nie poddawali się i dzielnie walczyli z wrogiem.

Każdy na pewno zrozumiał przekaz uczniów i zapamiętał co nieco z rymowanych wierszy, bądź też piosenek. Po zakończonym apelu wszyscy powrócili na lekcje, lecz w głowach na pewno zostały im nazwiska bądź pseudonimy tych najbardziej znanych żołnierzy, jak: Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Witold Pilecki „Witold”, Józef Kuraś „Ogień”, Łukasz Ciepliński „Ludwik”, Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”. Mamy wielką nadzieję, że pamięć o nich na zawsze pozostanie w sercach wszystkich Polaków.

Manuela Siwak kl. VI  / Aleksandra Janik kl. VI