Jak zachęcić uczniów do czytania lektury? To pytanie zadają sobie niemal wszyscy poloniści. Co zrobić, żeby jej omówienie było interesujące i zachęcało do czytania?

Pani Aleksandra Rembiasz wraz z klasą Vb postanowiła w nietypowy sposób przeanalizować lekturę pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Po omówieniu lektury w formie projektu uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zajęli się fragmentem książki opisującej bitwę bohaterów o plac zabaw. Uczniowie dogłębnie przeanalizowali wskazany fragment, potem w grupach ustalili wszystkie szczegóły, w którym warunkiem była zgodność z lekturą. Za broń posłużyły uczniom papierowe kule, a za plac – kamienieckie Błonie.

Okazało się, że uczniowie bardzo solidnie przygotowali projekt, świetnie znali omawiany fragment, przygotowali makiety placu i to wszystko w atmosferze dobrej zabawy, nawet nie spostrzegli, że niemal na pamięć znają fragment lektury. Finał projektu miał miejsce 26 maja br. i zakończył się wpisaniem ocen za aktywność, wkład pracy, zgodność z oryginałem. Uczniom bardzo się podobał tak realizowany projekt, zresztą kolejny przy kolejnej lekturze. Być może to klucz do sukcesu, znalezienie sposobu atrakcyjnego dla uczniów.