Każdego roku 19 kwietnia – w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – na ulicach Warszawy oraz innych miast w Polsce i za granicą rozdawane są papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Od tego wydarzenia minęły już 74 lata.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Papieża Jana Pawła II  już po raz kolejny przyłączyła się do tej społeczno-edukacyjnej akcji pod nazwą „Żonkile”. Na lekcjach historii i społeczeństwa w klasach IV-VI rozwiązywaliśmy quiz „Co to znaczy żydowski?” Obejrzeliśmy także film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. „Nie było żadnej nadziei”. Z tej okazji dziewczęta z klasy VI (Aleksandra Janik, Natalia Sopuch, Weronika Szymczak) i z klasy V (Wiktoria Sarzyńska) przygotowały papierowe żonkile, gazetkę informacyjną i plakat upamiętniający to znaczące wydarzenie historyczne.

Wszyscy nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali papierowe kwiaty, które są symbolem pamięci o powstaniu. Poprzez udział w akcji przypominamy, że Powstanie jest częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Aleksandra Janik i Weronika Szymczak pod opieką p. Alicji Nowakowskiej