W ramach 51. edycji Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w Kamieńcu Ząbkowickim odbędzie się koncert pt. „Młodzi Mistrzowie”.

Młodzi śpiewacy skoncentrują się przede wszystkim na muzyce polskiego baroku. Pójdą również o krok dalej, czego dowodem będzie wykonanie Magnificat Marcina Józefa Żebrowskiego, jednego z czołowych rodzimych twórców XVIII stulecia. Dorobek to mało znany, choć niezwykle istotny – utwory Żebrowskiego łączą w sobie cechy charakterystyczne zarówno dla muzyki baroku, jak i rodzącego się wówczas w Polsce klasycyzmu. O samym kompozytorze nie wiemy zbyt wiele, być może dlatego, że przez długi czas wiek XVIII uznawano za okres, który nie sprzyjał rozwojowi muzyki w kraju. Mimo to współpraca kompozytora z jednym z najbardziej znanych wówczas zespołów, jakim była kapela jasnogórska, świadczy o tym, że już za życia był artystą cenionym. To właśnie dla kapeli, złożonej wówczas z najwybitniejszych muzyków w kraju, Żebrowski stworzył swój Magnificat.

To znaczące wydarzenie artystyczne odbędzie się w piątek 16 września 2016 r. o godz. 19:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i  Św. Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim. Wykonawcy: Andrzej Kosendiak – dyrygent, soliści: uczestnicy 41. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej oraz Orkiestra Festiwalowa. Program poprowadzi: Marcin Józef Żebrowski. Organizatorem koncertu jest Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego z siedzibą we Wrocławiu wraz z Gminą Kamieniec Ząbkowicki. Serdecznie zapraszamy!

Festiwal Wratislavia Cantans w Kamieńcu Ząbkowickim