Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – mówiła Wisława Szymborska. Aby czytanie nie było nudnym obowiązkiem, ale najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła, mogli przekonać się uczestnicy wyjątkowej, ponieważ rokrocznie powtarzanej akcji z inicjatywy „Przerwa na czytanie”.

Inicjatorką akcji jest Iwona Bukańska-Flinta, a wszystko działo się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1    w Kamieńcu Ząbkowickim. Grupa sześciolatków oraz uczniowie kl. I – III, a 12 października 2023 roku uczniowie kl. IV– VIII wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie miało miejsce 11 października br.

W czasie przerwy: dzieci z klas I – III wraz z grupą przedszkolną czytały swoje książki w holu szkoły, a uczniowie kl. IV – VIII zagłębili się w ulubionej lekturze w kąciku cichego czytania na II piętrze. Wśród nich znaleźli uczestnicy akcji przebrani za bohaterów ulubionych baśni i bajek. Na twarzach dzieci przeważnie widać było uśmiech, zaciekawienie, skupienie, a nawet entuzjazm. Czytanie na przerwie było dla nich ciekawą formą spędzania czasu wolnego między lekcjami.

W akcji „Przerwa na czytanie” uczestniczyło 248 czytelników zmotywowanych przez nauczycielki: Aleksandrę Rembiasz, Wiolettę Ciborowską, Natalię Jędrzejewską, Elżbietę Kokoszkę, Ewę Otfinowską, Katarzynę Kuliś, Agnieszkę Mikosz, Maję Otfinowską, Agnieszkę Wydrę, Zuzannę Rutę, Ewelinę Jakimiszyn, Annę Stygę, Izabellę Rudkowską, B. Postawę, Karolinę Mandynę, Sylwię Grot i ks. Michała Kropidłowskiego. Bardzo nam było miło, gdy pojawił się nasz gość specjalny Sylwia Winnik, która po spotkaniu autorskim razem z dziećmi czytała ulubioną lekturę.

Czytanie ma wiele zalet, ale warto wciąż o nich przypominać, nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. Zatem dlaczego warto czytać? Czytanie to: świetne ćwiczenie dla naszego mózgu, uczy myślenia, wzbogaca słownictwo, wpływa pozytywnie na umiejętność pisania, służy poznawaniu dziedzictwa kulturowego i budowaniu własnej tożsamości, poprawia koncentrację i pamięć, rozwija wyobraźnię. rozwija empatię i postawy prospołeczne. zmniejsza poziom stresu oraz pomaga budować relacje. daje satysfakcję i zabija nudę.

Cieszy szczególnie fakt, że w mądre przedsięwzięcie zaangażowało się wielu uczniów i nauczycieli kamienieckiej jedynki, za co należą się serdeczne podziękowania. Cornelia Funken kiedyś napisała słowa, które warto zapamiętać: Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając… W kamienieckiej szkole ta szlachetna inicjatywa z całą pewnością rozbudzi miłość do książek wśród dzieci. Dzięki czytaniu poczują się bezpiecznie i poznają smak przyjaźni.

Dorota Twardowska