Od 25 lutego 2016 r. Szkołę Podstawową nr 2 im. Papieża Jana Pawła II systematycznie odwiedzają niezwykli goście z Akademii Teatru Alternatywnego z Wrocławia. Wiąże się to z planowanym na  sierpień 2016 r. w Kamieńcu Ząbkowickim festiwalem zorganizowanym samodzielnie przez uczestników Akademii Teatru Alternatywnego, podczas którego zaprezentują się zarówno zespoły prowadzone przez uczestników Akademii, jak i zaproszeni goście.

Akademia Teatru Alternatywnego to projekt wszechstronnej, interdyscyplinarnej i nieformalnej edukacji teatralnej, której celem jest podniesienie kompetencji animacyjnych, artystycznych i kulturotwórczych liderów alternatywnych zespołów teatralnych, wzmocnienie ich motywacji do działania na rzecz środowisk lokalnych oraz dostarczenie praktycznych narzędzi i umiejętności w zakresie metod pracy z zespołem. Akademia ma za zadanie przygotować młodych twórców do bezpośredniego rozpoznawania swego potencjału twórczego oraz pogłębić umiejętność komunikowania stawianych sobie celów społecznych i artystycznych. Wynikiem tego jest zaangażowanie uczniów z gminy do wspólnego realizowania projektu. Naukę poprzez zabawę zaczęli Pani Gosia, Pan Dawid i Pan Patryk, którzy są aktorami i pasjonatami brazylijskich sztuk walki capoeira. Uczniowie bardzo miło spędzili czas. Na początku grali w „zbijaka” a po podzieleniu na grupy nauczyli się trzech podstawowych ruchów capoeiry, a także prostej brazylijskiej piosenki „Ajajaja”. Po zajęciach wszyscy zadowoleni i zmęczeni powrócili na lekcje.

Po pierwszym spotkaniu goście z Akademii Teatru Alternatywnego przedstawili swoje zamiary w związku z projektem, w którym uwzględnili warsztaty z uczniami dwa razy w miesiącu. Wszyscy ucieszyli się z tej wiadomości i z niecierpliwością czekali na kolejne spotkanie, które odbyło się 8 marca br. Tym razem powstały dwie grupy uczniów, którzy doskonalili wcześniej poznane ruchy capoeiry, do których dodawali nowe elementy.