W styczniu 2019 r. uczniowie klasy IV B Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II, w ramach realizacji programu orientacji zawodowej, uczestniczyli w wyjątkowej lekcji wychowawczej, którą zaszczycił swoją obecnością jeden z rodziców Pan Wojciech Kwiatkowski – kierownik pociągu w Dolnośląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych POLREGIO we Wrocławiu.

Przed tym spotkaniem większość z nas zawód kierownika pociągu kojarzyła ze sprzedawaniem i kontrolowaniem biletów. Pan Wojciech Kwiatkowski z wielką pasją opowiedział nam o swojej pracy. Dzięki prezentacji naszego gościa dowiedzieliśmy się, że kierownik pociągu, jako gospodarz pociągu podczas podróży, ma również wiele innych ważnych obowiązków. Do jego zadań należy m.in. koordynacja pracy całego zespołu obsługującego pociąg, prowadzenie dokumentacji podczas przejazdu pociągu, dbanie o bezpieczeństwo i komfort pasażerów, pomoc pasażerom w różnych sytuacjach, udzielanie podróżnym informacji o przesiadkach, pilnowanie, aby zdążyli na swoje pociągi przesiadkowe. Kierownik pociągu podczas przejazdu musi także odpowiednio reagować na sytuacje trudne i nerwowe oraz starać się zapewnić miłą atmosferę tak, aby podróżni czuli się w pociągu dobrze.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać kierownikiem pociągu. Okazało się, że ważne jest nie tylko odpowiednie wykształcenie i spełnianie określonych w przepisach warunków zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, ale także dyspozycyjność, samodzielność, odpowiednie zaangażowanie w wykonywane czynności, pozytywne nastawienie, umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi i oczywiście życzliwy uśmiech. Trzeba być gotowym na pracę zarówno w weekendy, jak i w święta, o różnych porach dnia i nocy. Jest to praca dla osób, które lubią ruch, są aktywne, otwarte na ludzi. Uświadomiliśmy sobie ponadto, że praca na kolei daje stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, możliwość zawodowego rozwoju oraz bogaty pakiet socjalny.

Duże zainteresowanie wśród nas wzbudziło wyposażenie kierownika pociągu, które podczas spotkania pokazał Pan Wojciech Kwiatkowski, a szczególnie sprzęty do komunikowania się, terminal mobilny, kasownik, tablet z zainstalowaną specjalną aplikacją, w której zapisane są np. informacje o rozkładzie jazdy pociągów. Bardzo cieszyliśmy się z faktu, że mogliśmy oglądać z bliska i zetknąć się z tymi wszystkimi sprzętami oraz różnymi biletami. Z ogromnym zaciekawieniem słuchaliśmy też opowiadań o różnych wypadkach na torach oraz rad dotyczących m.in. sposobów „dobrego i taniego” kupowania biletów, prawidłowego korzystania z internetowych portali dla pasażera, sprawdzania ważności legitymacji szkolnych, bezpiecznego zachowywania się podczas wsiadania i wysiadania z pociągu, właściwego reagowania na sytuacje niebezpieczne, nieprzyjemne, czy uciążliwe.

Wiele emocji wzbudziła ostatnia część spotkania, podczas której mogliśmy zadawać pytania, na które Pan Wojciech Kwiatkowski odpowiadał bardzo cierpliwie i wyczerpująco. Pytań było bardzo dużo, a byłoby jeszcze więcej, gdyby nie fakt, że nadszedł czas na zakończenie naszego spotkania. Dziękujemy Panu Wojciechowi Kwiatkowskiemu za bardzo interesującą lekcję zawodoznawczą i poświęcony nam czas. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy nie tylko poznać zawód kierownika pociągu, ale również po raz kolejny zostaliśmy zainspirowani do myślenia i rozmawiania o swoich planach edukacyjno-zawodowych i uświadomiliśmy sobie konieczność systematycznej nauki, kształtowania pozytywnych cech charakteru, umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi.

Uczniowie klasy IV b pod opieką wychowawcy