Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim wzięli udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.

Czytanie ma wiele zalet, ale warto wciąż o nich przypominać, nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. Zatem dlaczego warto czytać? Czytanie to: świetne ćwiczenie dla naszego mózgu, uczy myślenia, wzbogaca słownictwo, wpływa pozytywnie na umiejętność pisania, służy poznawaniu dziedzictwa kulturowego i budowaniu własnej tożsamości, poprawia koncentrację i pamięć, rozwija wyobraźnię. rozwija empatię i postawy prospołeczne. zmniejsza poziom stresu oraz pomaga budować relacje. daje satysfakcję i zabija nudę.

Po pierwszej lekcji uczniowie klas I – III, po lekcji drugiej i trzeciej – uczniowie klas IV – VIII, a wśród nich przebrani za bohaterów ulubionych baśni, ruszyli licznie do „Kącika cichego czytania” na II piętrze szkoły, gdzie, usiadłszy na dywanie, zagłębili się w lekturze. W akcji „Przerwa na czytanie” uczestniczyło 169 czytelników – chętnych oraz zmotywowanych przez nauczycielki języka polskiego oraz nauczania zintegrowanego: Mirosławę Pastuch, Aleksandrę Rembiasz, Dorotę Twardowską, Ewę Otfinowską, Katarzynę Kuliś, Agnieszkę Mikosz, Maję Otfinowską, Agnieszkę Wydra i inicjatorkę akcji – Iwonę Bukańską-Flintę z pomocą Grażyny Mikulskiej.

Wrażenia uczniów były niesamowite, zwłaszcza dla czwartoklasistów, którzy, z wypiekami na twarzy, pędzili po lekcji wychowania fizycznego, aby poczytać fragmenty ulubionej lektury. Oto wypowiedzi uczniów z kl. 4a:

  • Gdy siedziałam na dywanie i czytałam książkę, to czułam szczęście i radość, że mogłam tam być – Hanna Budnik,
  • Moim zdaniem podczas czytania przez chwilę było głośno, ale fajnie się czytało – Lena Skrobisz,
  • Bardzo podobało mi się czytanie w czasie przerwy i chciałabym jeszcze brać udział w takiej akcjiKarolina Załęska,
  • Bardzo dobrze, że organizowane są takie akcje. Ja, na przykład uwielbiam nade wszystko czytać! Koleżankom z klasy 4a i 4b też się podobało. Mnie szczególnie w przebraniu kota, o przygodach którego czytałam – Marta Mroczek,
  • A ja cieszę się, że zdążyłem po wuefie, żeby poczytać na przerwie. W domu zawsze przed snem bardzo lubię czytać książki – Oskar Grzybczak.

W kamienieckiej jedynce w sposób innowacyjny zrealizowano zadanie, które utwierdzi kochających czytanie w przekonaniu, że naprawdę warto poznawać fascynujący świat bohaterów literackich i może stanie się inspiracją dla innych do powstania nowej pasji – czytania – nie tylko na przerwie! Każdy powinien pamiętać złotą myśl Kornela Makuszyńskiego: „Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca”.

Dorota Twardowska