W Gimnazjum im. Adama Mickiewicza odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona, obchodzony corocznie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, od 2002 roku.

21 grudnia 2015 r. przy dźwiękach werbli wprowadzono sztandar szkoły, następnie odśpiewano hymn narodowy i złożono kwiaty pod popiersiem patrona gimnazjum. „Tradycja lat, a jednocześnie kreatywność artystyczna sprawia, że dzień ten każdego roku jest wyjątkowym świętem” –  powiedziała przewodnicząca samorządu szkolnego Weronika Drobny, podkreślając znaczenie obchodów Dnia Patrona – Adama Mickiewicza, wielkiego romantyka, którego twórczość napawa dumą kolejne pokolenia Polaków. Nasza szkoła nosi imię Adama Mickiewicza I my, uczniowie kamienieckiej szkoły, z dumą powtarzamy słowa poety: „Miej serce i patrzaj w serce”, a słowa: „Litwo! Ojczyzno moja…” potrafimy przenieść również na nasz grunt, co uczyniła Sara Buczko, recytując sparafrazowaną Inwokację.

Pani dyrektor Urszula Marszałek powitała znamienitych gości, grono pedagogiczne, pracowników administracji, obsługi, uczniów i ich rodziców. „Mówić o Mickiewiczu – to mówić o pięknie, miłości i prawdzie, to mówić o sprawiedliwości” – tymi słowami pani dyrektor rozpoczęła przemówienie,  podkreślając znaczenie twórczości patrona gimnazjum, wybitnego Polaka, wielkiego poety i patrioty. Przypomniała młodzieży gimnazjalnej,  że: „Nauka w szkole noszącej jego imię to powód do dumy, ale też dobra wróżba, że i Wy, drodzy uczniowie, macie szansę zostać wielkimi ludźmi, czego Wam serdecznie życzę”.

Święto Patrona Szkoły stało się doskonałą okazją wyróżnienia uczniów w konkursie „O Złote Pióro Adama Mickiewicza”. Podsumowania wyników  konkursu ortograficznego w kategorii kl. I, II i III dokonała pani  M. Pastuch. Spośród 26. znakomicie przygotowanych uczestników wyłoniono trzech mistrzów ortografii:  Karolina Bierut (kl. Ia), Aleksandra Grajek (kl. IIa), Anna Słabicka (kl. IIIb). Pani M. Wrońska przedstawiła laureatów „Konkursu wiedzy   o  życiu, twórczości i czasach Adama Mickiewicza”, w którym nagrody otrzymali: Paweł Szkrabko (kl. IIIb) –  I miejsce, Radosław Panek (kl IIIa) – II miejsce i Julia Glina (kl. IIa) – III miejsce. Pani I. Rudkowska  podsumowała wyniki konkursu plastycznego na temat: „Zakochane pary w literaturze i sztuce”.  Nagrody  przyznano: Aleksandrze Ostropolskiej (kl. IIa), – I miejsce,  Wiktorii Grunwald (kl. IIIa) – II miejsce i  Karolinie Matuszczyk (kl. IIa) – III miejsce. Pani dyrektor U. Marszałek i pani S. Mazur – przewodnicząca Rady Rodziców – wręczyły zwycięzcom dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Dyrektor szkoły podziękowała również organizatorowi akcji dla najbardziej potrzebujących  gimnazjalistów „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” –  Kołu Przyjaciół Biblioteki pod opieką pani I. Bukańskiej-Flinty i wręczyła   dyplomy podziękowań  darczyńcom 21 mikołajkowych paczek.

W części artystycznej, którą poprowadzili: Julia Glina i Michał Ziomek – projekt edukacyjny:  „Miłość niejedno ma imię…” zaprezentowali uczniowie kl. II i III  pod kierunkiem pani D. Twardowskiej. W czasie ośmiu tygodni sześć zespołów realizowało przydzielone zadania, a podczas Dnia Patrona odbyła się uroczystość  podsumowania projektu w obecności zaproszonych gości, pani dyrektor, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Do efektów pracy zespołów należy: przeprowadzenie wśród uczniów, rodziców i pracowników gimnazjum ankiety na temat: „Czym zazwyczaj kierujesz się w życiu: rozsądkiem czy uczuciem?”, a następnie opracowanie wyników, stworzenie prezentacji multimedialnej o symbolach miłości,  opracowanie tomiku poezji miłosnej, napisanej przez uczniów naszej szkoły, zaprojektowanie i wykonawstwo oprawy muzycznej oraz plastycznej przedstawienia kabaretowego „Telewizja ADAM – SAT zaprasza….”, będącego zwieńczeniem projektu. W konkursie na wiersz o miłości nagrody otrzymali: I miejsce – Aleksandra Bielas (kl. IIIa), II miejsce – ex aequo – Milena Chmielewska (kl. IIIa) i Paulina Wołosz (kl. IIIb), wyróżnienie – Kacper Przypek (kl. Ia).

Realizację przedsięwzięcia wspierały panie: Izabella Rudkowska i Marzena Brandys. Ich dziełem stał się poetycki wystrój szkoły i pomysłowo zaprojektowana, przestrzenna scenografia, wykonana z pomocą uczniów. Uczniowie w  prezentacji multimedialnej w ciekawy sposób przedstawili  symbole miłości w literaturze i sztuce (Milena Chmielewska i Sebastian Opiela), a  w kolejnych odsłonach „telewizyjnego spektaklu” ukazali humorystyczne scenki, stanowiące parafrazę najsłynniejszych utworów Adama Mickiewicza: „Romantyczność”, „Dziady”, „Lilie”, „Pan Tadeusz”, „Świtezianka”. Spikerki: Julia Mazur i Aleksandra Grajek, zapowiadając kolejne punkty programu, z iście mistrzowskim talentem dziennikarskim rozbawiały „oglądających telewizję”. Publiczności  nadzwyczaj spodobał się pełen emocji  współczesny obraz miłosnych perypetii chłopca i dziewczyny (Anita Tomczyk i Jakub Nowakowski) czy dawne spotkanie wiejskiej dziewczyny z duchem kochanka (Klaudia Drabik i Łukasz Jednak). Gimnazjaliści doskonale odegrali  swe role podczas przedstawienia parodii ballady „Lilie”, wywołując salwy śmiechu na widowni (Anita Tomczyk, Łukasz Jednak, Kacper Pajestka, Paweł Szkrabko, Dominika Ostenda, Przemysław Galik).

Słowa, muzyka, taniec… – te elementy świetnie ze sobą współgrały i stworzyły niezwykły nastrój podczas  wykonania poloneza na szkolnej scenie (Julia Glina, Martyna Makowiecka i Przemysław Galik). Wbrew zapowiedzi programu „Gotuj z Magdą”, niestety, nie zaprezentowano przepisu na staropolski bigos (Dominika Ostenda), ponieważ prezes TV (Michał Ziomek) nie zadbał o potrzebne produkty. Chórzyści i tancerze rozśmieszyli wszystkich wykonaniem piosenki z repertuaru zespołu Eney „Kamień z napisem LOVE” oraz towarzyszącą jej pantomimiczną scenką rozstania zakochanych. Soliści wzruszająco zaśpiewali młodzieżowe przeboje: „Pomimo burz” Antka Smykiewicza, (Jakub Nowakowski) i  „Na kolana” Kasi Cerekwickiej (Karolina Kargol i Olga Zając). W finałowej scenie programu bardzo przekonująco zabrzmiały słowa romantycznego wieszcza: „ Nie ma zdrady bez kary”.

Pani dyrektor gimnazjum U. Marszałek zabrała głos, z dumą dziękując utalentowanym uczniom i pani Dorocie Twardowskiej za realizację projektu edukacyjnego z bogatym programem artystycznym. Stwierdziła, że projekt został zaliczony i wszyscy jego wykonawcy zasłużyli na najwyższą ocenę. Zwróciła uwagę na bogactwo przeżyć, jakich można było doznać w związku z  oryginalnym programem, w którym młodzi tak różnorodnie przedstawili „Niejedno imię miłości”.  Dyrektor szkoły podziękowała za przygotowanie apelu także nauczycielom, pracownikom szkoły i GCK: I. Rudkowskiej, M. Brandys, M. Pastuch, ks. M. Januszkiewiczowi, A. Koprzak, M. Kubieniowi, R. Koprzakowi i L. Koprowi. Na zakończenie uroczystości  przedstawicielka samorządu szkolnego w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyła pani dyrektor życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, błogosławieństwa narodzonego Jezusa, podzieliła się symbolicznym opłatkiem i wręczyła świąteczny stroik. Prosiła o przyjęcie muzycznego podarunku świątecznego od wszystkich gimnazjalistów – utworu z repertuaru zespołu Pectus  pt. „Jedna z pierwszych gwiazd”. Pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom, pracownikom, rodzicom, przyjaciołom szkoły i ich najbliższym, aby świąteczny czas upłynął w miłości, dobroci i życzliwości, aby zgasły wszelkie spory oraz  szczęśliwego Nowego Roku 2016. Podziękowała rodzicom i przyjaciołom szkoły za każdy dar serca, wsparcie, wolontariat, za każdą pomoc w kształtowaniu najlepszych wartości wśród uczniów. Zaprosiła uczniów, ich wychowawców i nauczycieli na uroczyste wigilie klasowe.

Gośćmi obecnymi na tej pięknej szkolnej uroczystości byli: wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec, przewodniczący Rady Gminy Aleksander Ciapka, ksiądz dziekan W. Dąbrowski i ksiądz proboszcz W. Jasiński, radni Gminy Kamieniec Ząbkowicki: B. Tokarz, T. Cenarski, R. Kleniuk, D. Krekora, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 B. Kołodziej, przewodnicząca Rady Rodziców Sylwia Mazur, komendant Komisariatu Policji w Kamieńcu Ząbkowickim Ryszard Korman.

Dorota Twardowska