Narodowe Święto Niepodległości to dla każdego Polaka czas szczególnej dumy, to chwila uniesienia i radości z faktu, że wolna Ojczyzna odrodziła się na nowo wysiłkiem i ofiarą największych poświęceń naszych przodków. Chyba każdy z nas może powiedzieć o sobie: Jestem Polakiem i jestem z tego dumny.

W ferworze dnia codziennego zdarza się nam zapominać o przeszłości, o poświęceniu w dążeniu do lepszego jutra. A była to droga, jaką podążali dziadkowie, rodzice, abyśmy mogli mieć lepszą przyszłość. Wysiłek i niekiedy kręte ścieżki życia każdego człowieka kształtują postawy i sposób widzenia świata, który mamy wokół siebie. Każdy z nas swoją indywidualną, rodzinną i społeczną rzeczywistość układa tak jak uważa za właściwe, ale też każdy z nas musi pamiętać o tym, co znaczy Ojczyzna. Nawet, gdy rozmaite okoliczności losu skłaniają do jej opuszczenia, to poczucie narodowej tożsamości pozostaje obecne w  sercach wielu naszych Rodaków przebywających poza granicami Polski.

Nasza Gmina to najbliższa nam cząstka świata. Dla wielu z nas jest czasem dzieciństwa, młodości i dorosłego życia. Nikt z nas nie wie gdzie, i czy w ogóle, będziemy za 10, 20 czy 50 lat, ale to właśnie poczucie polskości daje nam siłę do zmagań z przeciwnościami jakich wiele odnotowała historia, i jakich bywamy świadkami obecnie.

Warto podjąć wysiłek, aby na końcu naszej życiowej drogi móc powiedzieć sobie kilka ważnych zdań. Zrobiłem / zrobiłam wszystko to, co było można uczynić. Pozostawiłem / pozostawiłam wszystkie swoje sprawy zakończone. Przeżyłem / przeżyłam dany mi czas uczciwie i odchodzę by ustąpić miejsca kolejnym pokoleniom Polaków.

Chciejmy na co dzień żyć tak, aby umacniać to, co nas łączy – naszą Ojczyznę Polskę. I naszą małą ojczyznę – Gminę Kamieniec Ząbkowicki.

Pozostając w szacunku dla Państwa

Marcin Czerniec

Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki

11 listopada 2015 roku.