W Kamieńcu Ząbkowickim odbył się teatr uliczny na podstawie książki Sylwii Winnik pt. „Tymek, czarny kot i zagadki pałacu Marianny”.

Tym samym zakończył się trzymiesięczny projekt, którego realizacji wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 podjęły się Sylwia Winnik, Iwona Bukańska-Flinta, Aleksandra Rembiasz i Wioletta Ciborowska. Autorka powieści przygotowała scenariusz w oparciu o swoją książkę, potem rozpoczęła się praca. Panie postanowiły zaprosić aktorkę, która przeprowadziła warsztaty z uczniami grającymi w przedstawieniu. Dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim dr Bartosz Grygorcewicz – historyk i badacz życia Marianny Orańskiej przygotował dla uczniów prelekcję na temat życia i działalności księżnej.

Tak przygotowani przystąpiliśmy do pracy nad samym spektaklem. Młodzi aktorzy, uczniowie szkoły przygotowywali się wraz z zaprzyjaźnionymi dorosłymi, którzy zgodzili się zagrać role. Jako Kot Regulus wystąpił Tomasz Zapała, jako Pan Seweryn wystąpił Stanisław Twardowski, Patrycja Urbaś pojawiła się jako Marianna Orańska oraz Natalia Jędrzejewska w roli narratora. Tajemniczą postać Pana z laską z lwią łapą zagrał Patryk Szymocha. Dziecięce role przypadły Lenie Łuczak, Wojciechowi Ciborowskiemu, Julii Ryng, Marcie Mroczek. Pozostałe role zagrały Zofia Demidowicz, Maja Klimczak, Marta Stolarczyk, Szymon Piatkiewicz, Hubert Staniak, Łukasz Furtan, Antek Ferenc – Rosikoń, Olek Gnaczy, Maja Gomółka, Zosia Kałuża, Marysia Tracz, Klaudia Orzeł, Lena Skrobisz, Zuzia Bycio, Klaudia Wołosz.

Podczas pracy nad spektaklem potrzebowaliśmy pomocy bardzo wielu osób. I tu nieoceniona okazała się pomoc Anny Piątkiewicz, Wojciecha Przedwojewskiego, Piotra Walerysia, którzy zajęli się dekoracjami oraz Aurelii Plejewskiej i Julity Rutkowskiej, które przygotowały oprawę choreograficzną. Pod ich kierunkiem dzieci zaprezentowały taniec dmuchawców i walca podczas balu na zamku. Życzliwość, pomoc i współpraca, te trzy słowa nasuwają się, kiedy myślimy o pracy nad spektaklem.

Burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec bardzo życzliwie odniósł się do pomysłu spektaklu i wsparł nas też zgodą na zakup mikrofonów. Dyrektor Bożena Kołodziej i wicedyrektor Dorota Pastuszczak pozwalały na próby, obserwowały z życzliwością to całe zamieszanie. Dyrektor Lidia Jagoda i pracownicy Gminnego Centrum Kultury chętnie nam pomagali, dzięki temu mogliśmy przystosować Pałac Marianny Orańskiej i Czerwony Kościółek do naszych potrzeb, w co zaangażowali się też myśliwi z Koła Łowieckiego „Jeleń” dekorując nasz salę myśliwską. Na koniec ogromne podziękowania kierujemy też do Rodziców, którzy zaangażowali się wraz z dziećmi. Przygotowali kostiumy, poczęstunek na balu i zapewne wraz z dziećmi uczyli się ról.

I wreszcie finał z 3 czerwca 2023 r., który dopiero pokazał, jak ogromnego przedsięwzięcia się podjęliśmy. Jak zaznaczył burmistrz Marcin Czerniec, było to historyczne wydarzenie – pierwszy teatr uliczny w Kamieńcu Ząbkowickim. Cieszymy się, mogliśmy brać udział w tej inicjatywie. Zyskaliśmy nowe doświadczenia, przyjaźnie i stawiliśmy czoła wyzwaniom, o których nawet nie myśleliśmy.

RELACJA: Iza Rudkowska

FOTO: Magdalena Winnik