Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Kamieniec Ząbkowicki przebiegło uroczyście.

Modlitwa i przeżywany wspólnie czas tego szczególnego dnia skupione były na tym, co buduje naszą lokalną społeczność jako cząstkę wspólnoty Rzeczypospolitej Polskiej – naszej niepodległej Ojczyzny. Tak też było 11 listopada 2022 roku w Kamieńcu Ząbkowickim i Byczeniu, gdzie świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Każdy nosi w sercu słowo „Polska”, jest dumny z tego, że przyszło nam żyć w czasie, w którym my – jako naród – decydujemy w pełni świadomie o swojej przyszłości. Wszystko, co nas otacza każdego dnia, te miłe słowa także i te gorzkie, które przecież także przebijają się w życiu społecznym, nie mogą zakłócić tego, że 104. już rocznica odzyskania niepodległości dla naszego narodu to źródłem duma, chluba i cześć.

Gdy patrzymy na społeczeństwo naszego kraju w całości, tak samo my – tu obecni mieszkańcy naszej ziemi, Gminy Kamieniec Ząbkowicki – musimy patrzeć przez pryzmat naszej małej ojczyzny, naszej prawie 8-tysięcznej społeczności, która żyje swoim życiem w różnych kolejach losu. Wiemy doskonale, że nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom, ale, to co jest sednem dzisiejszego wydarzenia przeżywanego, czy to w Kamieńcu Ząbkowickim, czy tutaj, w Byczeniu, to przeświadczenie, że jedność, właśnie ta jedność począwszy od najmniejszych zbiorowości, jaką jest sołectwo, gmina i państwo to jest centrum i oś naszych dobrych działań na przyszłość.

Często, kiedy spotykamy się w życiu codziennym wydaje się nam, że to są banalne słowa, które mówimy, ale nie, Moi Drodzy, to tak naprawdę nas wszystkich tutaj spaja. Słowa, które są wypowiadane rokrocznie, można byłoby powiedzieć, są nam wszystkim dobrze znane. Jeżeli ich nie będziemy wypowiadać to zatracimy to, co jest najważniejsze – naszą tożsamość narodową i nasze poczucie wspólnoty – powiedział podczas uroczystości w Byczeniu burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.