W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 im. Bolesława Chrobrego we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim zrealizowane zostało tegoroczne Narodowe Czytanie z tradycyjnym przesłaniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zachęcającym do współtworzenia akcji.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej napisał: Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie (…) Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną….

Uczniowie kl. VII i VIII na lekcjach języka polskiego, prowadzonych przez   nauczycielki języka polskiego: p. Mirosławą Pastuch, p. Aleksandrą Rembiasz i p. Dorotą Twardowską dowiedzieli się, jak ważna jest idea   wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury, poznali twórczość polskiej dramatopisarki i znaczenie pojęcia „dulszczyzna”. I choć to trudne zagadnienie dla uczniów szkoły podstawowej, warto było zwrócić ich uwagę na główną bohaterkę dramatu, ponieważ pani Dulska jest przykładem, że osobisty kodeks moralny może być wykorzystany do tego, aby usprawiedliwić własną nikczemność. Przekonania Dulskiej tworzą system wartości na opak. Wszak we współczesnym świecie problem zakłamania i tzw. „życia na pokaz” jest nadal ważny.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe pieczątki udziału w akcji i z pewnością sięgną w przyszłości po utwór Zapolskiej, poruszający temat, który mimo upływu ponad 115 lat od jego prapremiery, nie stracił nic na swojej aktualności.

Dorota Twardowska