Na trzydniową wycieczkę do Ojcowa, Krakowa i Wieliczki wyruszyliśmy 12 maja br. Uczestniczyły w niej klasy IV – VI wraz z wychowawcami: panią Teresą Gembarą, panią Alicją Nowakowską i panią Małgorzatą Buczko. Naszym przewodnikiem był pan Andrzej Jurasz z biura podróży Ottokar.

Wycieczka zaczęła się o 7:00 rano. Po 5-godzinnej podróży dojechaliśmy do Ojcowa. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy też niezwykły film 3D o powstaniu skał wapiennych. Duże wrażenie zrobiła na nas Maczuga Herkulesa oraz Jaskinia Łokietka, do której szliśmy około 7 kilometrów. Następnym etapem naszej wyprawy był przejazd do schroniska młodzieżowego „Oleandry” w centrum Krakowa. Tam, po zakwaterowaniu, zjedliśmy obiadokolację i poszliśmy spać.

W drugim dniu wycieczki, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy zwiedzać zabytki Krakowa. Widzieliśmy m.in. dawne synagogi, Barbakan, Rynek, kościół Mariacki, Sukiennice i okno, w którym pojawiał się Papież Jan Paweł II, będąc w Krakowie. W dość szybkim tempie podążaliśmy w kierunku Wawelu. W katedrze zobaczyliśmy groby królewskie oraz krypty sławnych Polaków, takich jak: Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski. Później mieliśmy czas wolny, aby zakupić pamiątki. Zmęczeni, ale niezwykle zadowoleni o godzinie 18.00  wróciliśmy do schroniska. Najbardziej wytrwali poszli z panem przewodnikiem i panią Alicja Nowakowską do Muzeum Narodowego, aby „dotknąć  historii”. W tych dniach muzea można było zwiedzać za darmo w ramach akcji Noc Muzeów.

14 maja rano, zaraz po śniadaniu, pojechaliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Byliśmy na wieży widokowej, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Łagiewnik. Duże wrażenie zrobiło na nas Centrum Papieskie. Stamtąd pojechaliśmy do kopalni soli w Wieliczce, jednej z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej. Wielicka kopalnia liczy 9 poziomów, z których pierwszy – poziom Bono – ma głębokość 64 metrów, a ostatni leży 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Łączna długość chodników przekracza 300 km. Trzeba było się trochę nachodzić, aby zwiedzić wszystkie komnaty. Obejrzeliśmy tam również interesujący film 5D o powstaniu soli. W kaplicy św. Kingi zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Po wyjściu z kopalni poszliśmy na obiad i około 18:00 wyruszyliśmy do Kamieńca. W późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do swoich domów. Wycieczka była wspaniała i nigdy jej nie zapomnimy.

Uczestnicy wycieczki: Radosław Herbowski i Oliwia Jurasz