Trwa I Festiwal Muzyczny im. Marianny Orańskiej. Już w najbliższą sobotę czeka nas kolejne muzyczne spotkanie w Kamieńcu Ząbkowickim.

Kolejny festiwalowy koncert wypełnią wybitni i międzynarodowej sławy muzycy: Katarzyna Boniecka – skrzypce, Maksymilian Grzesiak – skrzypce oraz Rafał Łuc – akordeon. Wprowadzenie do koncertu dokona dr hab. Piotr Rojek – prof. Akademii Muzycznej Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Koncert można także obejrzeć poprzez You Tube – klikając TUTAJ

KATARZYNA BONIECKA – skrzypaczka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od zawsze jej specjalnością była kameralistyka, stąd udział w wielu kursach, konkursach i projektach, m.in.: w I Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Radomiu (III miejsce), Mistrzowskich Kursach Kameralistyki z Royal String Quartet czy International Music Week w Montepulciano z Alban Berg Quartet. Propagatorka kultury i sztuki wśród odbiorców wykluczonych z uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Autorka wielu scenariuszy koncertów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Konferansjerka trzech edycji cyklu koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier”. czołowych akordeonistów młodego pokolenia.

MAKSYMILIAN GRZESIAK – skrzypek, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów i przesłuchań. Brał udział w kilku międzynarodowych festiwalach muzycznych m. in. w festiwalu Młodych Wirtuozów w Tunisie. Prowadzi bogate życie koncertowe zarówno jako solista jak i członek różnorodnych formacji instrumentalnych, koncertując w Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Rumunii, Grecji, Tunezji, Rosji, Korei, Chinach i na Węgrzech. Do swojego dorobku artystycznego może zaliczyć koncerty solowe m. in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”, Orkiestrą Festiwalową „Classic Premičre”. Jest założycielem kameralnej orkiestry Melanidis Orchestra. Artysta chętnie bierze udział w nagrywaniu utworów muzyki współczesnej (w tym dla wytwórni fonograficznej DUX – utwory Jagody Szmytki, Agaty Zubel).

RAFAŁ ŁUC – Jeden z czołowych akordeonistów młodego pokolenia, swobodnie czujący się zarówno w muzyce dawnej, jak i improwizowanym akompaniamencie. Jego specjalnością jest jednak wykonawstwo muzyki najnowszej, często z udziałem elektroniki i performansu oraz w ścisłej współpracy z kompozytorami. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego oraz Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Jest absolwentem prestiżowej brytyjskiej Royal Academy of Music u profesora Owena Murraya (z wyróżnieniem) oraz zdobywcą licznych stypendiów, m.in. Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Młodej Polski, Samorządu Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rafał Łuc był także finalistą i laureatem wielu konkursów, np. w samym 2010 triumfował w Young Concert Artists Trust, Ibla Grand Prize i Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego. W 2011 nagrał z koreańską wiolonczelistką Hau-Eun Kim płytę z dziełami Bacha i Piazzolli, w 2015 ukazał się solowy debiut Łuca z utworami na akordeon i elektronikę wrocławskich kompozytorów, a w 2017 – pierwszy album Duo van Vliet, duetu stworzonego przez Łuca wspólnie z Ianem Andersonem, zawierający dzieła m.in. Dowlanda, Brittena i Hosokawy. Grał z najbardziej renomowanymi zespołami (m.in. BBC Symphony Orchestra, London Sinfonietta, Narodowe Forum Muzyki, ostatnio rezydent Orkiestry Muzyki Nowej) i artystami (Walerij Giergiew, Guy Pratt, Pierre-André Valade, Łukasz Borowicz, Marzena Diakun, nie wspominając o kursach u Friedricha Lipsa, Mattiego Rantanena, Claudio Jacomucciego, Reinholda Friedricha czy Motion Trio). Koncertował w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą (Czechy, Słowacja, Dania, Szwecja, Niemcy, Węgry, Anglia), także w salach tak znanych, jak Carnegie Hall, Southbank Centre, St. Martin in the Fields czy Purcell Room. Regularnie gra m.in. z altowiolistą Ianem Andersonem (Duo van Vliet), oraz jazzmanami Andrzejem Strzemżalskim, Wojciechem Bulińskim i Grzegorzem Piaseckim (Instytut Filmów Dźwiękoszczelnych), a ostatnio wraz z Jackiem Sotomskim i Aleksandrą Gołaj współzałożył Postensemble (obecnie Kompopolex). Oddzielne miejsce zajmują projekty orkiestrowe, jak udział w „Kantacie na XX-lecie Października” Siergieja Prokofiewa (Z City of Birmingham Symphony Orchestra i Orkiestra Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga) oraz partie solowe w „Zagubionej autostradzie” Olgi Neuwirth (z muzykami NFM) i „Morgen und Abend” Georga Friedricha Haasa (w Royal Opera House).

Drugi koncert I Festiwalu Muzycznego im. Marianny Orańskiej – sobota – 14 sierpnia 2021 – godz. 16:00 – kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego (plac Kościelny) – Kamieniec Ząbkowicki – wstęp wolny