Jeśli podejrzewasz u siebie Covid-19, nie czekaj! Wypełnij formularz online. Na podstawie przekazanych danych, dowiesz się, czy kwalifikujesz się na test. Pandemia znowu przyspiesza. Miniony tydzień to wzrost zakażeń, ale też i zgonów.

Nowa ścieżka testowana ma odciążyć lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale też zapewnić powszechną dostępność do badań. To kolejne udogodnienie dla pacjentów, którzy czują się źle i podejrzewają, że mogą mieć Covid-19. Poniżej wyjaśniamy, jak skorzystać z tego rozwiązania.

Teraz możesz zapisać się na test online. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Na podstawie przekazanych przez Ciebie danych system określi, czy kwalifikujesz się do testu. Jak to działa?

  1. Wejdź na stronę pl/domi kliknij w przycisk „Formularz”.
  2. Odpowiedz na pytania w ankiecie.
  3. Jeśli system zakwalifikuje Cię na test, skontaktuje się z Tobą konsultant z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej.
  4. Otrzymasz zlecenie na test z systemu eKolejka.

15 marca ruszyły szczepienia osób przewlekle chorych. Przypominamy, że obecnie rejestrować mogą się:

  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Dla tych pacjentów skierowania powinny zostać wystawione automatycznie. Grupa została rozszerzona także o osoby:

  • u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia,
  • oczekujących na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134).

Ci pacjenci muszą sami zgłosić się po e-skierowanie do lekarza prowadzącego (np. onkologa) lub lekarza POZ. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji dla tej grupy dostępne są na stronie gov.pl/szczepimysie w zakładce dla przewlekle chorych.

Trwa rejestracja seniorów – zapisz się na szczepienie!

11 marca rozpoczęła się rejestrację na szczepienie osób w wieku 69 lat. 18 marca uruchomimy zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja jest prowadzona zgodnie z harmonogramem:

DATA GRUPA
11.03 – 13.03 Rocznik 1952
18.03 – 20.03 Rocznik 1952 – 1954
22.03 – 24.03 Rocznik 1952 – 1956
25.03 – 27.03 Grupa 70+

25 marca wznowiona zostanie rejestrację uzupełniającą dla seniorów w wieku powyżej 70 roku życia. Czekamy do ostatniego tygodnia marca z przedstawieniem kalendarza dla osób powyżej 70 lat, ponieważ dopiero wtedy będziemy mieli informacje od producentów Pfizer i Moderna dotyczące harmonogramu dostaw szczepionek – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk. Zachęcamy seniorów do rejestracji online. Szczegóły dotyczące zapisów dla tej grupy dostępne są TUTAJ.

Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r. w Polsce wykonano ponad 4 mln 500 tys. szczepień przeciw Covid-19. Ponad 1 mln 600 tys. pacjentów przyjęło już dwie dawki preparatu.