Rozegrano trzeci turniej siódmej edycji Grand Prix Radkowa i Ziemi Kłodzkiej organizowany przez Uczniowski Klub Szachowy Giecek Radków w Hali Sportowej w Ścinawce Średniej.

Turniej rozegrany 17 października br. odbył się w wysokim reżimie sanitarnym, którego przestrzegania pilnowali funkcjonariusze Straży Miejskiej.  Prawo startu w turnieju mają wszyscy chętni, którzy grają na dystansie 7 rund tempem 10 minut + 5 dodatkowych sekund za każde posunięcie dla zawodnika.  Turniej rozgrywany jest w dwóch grupach: OPEN A dla wszystkich chętnych, zgłoszony do FIDE (szybkie) i OPEN B dla dzieci i młodzieży do 16 lat.

W turnieju wzięło udział 34 szachistów i szachistek w tym reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim: Gabrysia Piwińska (kl.7a), Antek Krzywak (kl. 6a), Olek Gnaczy (kl. 3a) i Karol Piwiński (kl. 2a). Reprezentanci SP 1 Kamieniec Ząbkowicki grali w OPEN B, gdzie do rywalizacji stanęło 34 szachistów.

Najlepiej z naszych szachistów zagrała Gabrysia Piwińska, która trzeci raz z rzędu (w tej edycji Grand Prix Radkowa) zajęła II miejsce w turnieju OPEN B wygrywając 6 z 7 partii. Troszkę słabszy występ zaliczył zwycięzca poprzedniego turnieju Antek Krzywak, który zajął IV miejsce w turnieju wygrywając 5 pojedynków. Antek był najlepszy wśród chłopców do lat 12. Dobrze zagrali także młodsi reprezentanci naszej szkoły Olek Gnaczy (12 miejsce) i Karol Piwiński (13 miejsce), którzy wygrali po 3 partie zajmując odpowiednio 2 i 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Turniej wygrał (grupę OPEN A) Piotr Majocha absolwent kamienieckiej Jedynki, reprezentujący klub szachowy UKS Giecek Radków. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Szczegółowe informacje i wyniki można znaleźć na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_3301/results.html?l=pl&tb=10_

Podnoszenie umiejętności uczniów związanych z grą w szachy jest możliwe dzięki wsparciu Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gminy Kamieniec Ząbkowicki, którzy przeznaczyli fundusze na organizację spotkań z dziećmi w formie pozalekcyjnych zajęć szachowych.

Na zajęcia szachowe uczęszcza 23 uczniów, którzy podzieleni są na dwie grupy. Jedna grupa to uczniowie uczący się gry w szachy od podstaw, druga grupa to uczniowie już grający, rozwijający swoje umiejętności i reprezentujący szkołę w turniejach szachowych. Poprzez szachy dzieci wyrabiają spostrzegawczość, odwagę, odpowiedzialność za podejmowane decyzje oraz umiejętność logicznego myślenia. Duża grupa uczniów chcących uczyć się i grać w szachy cieszy, ale zawsze ograniczał nas brak sprzętu szachowego, zarówno przy prowadzeniu zajęć jak i przy organizacji turniejów szachowych.

Od niedawna problem ten został rozwiązany za sprawą wsparcia ze strony Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej, którzy przekazali 15 nowych zestawów szachowych w postaci szachownic, drewnianych bierek turniejowych i elektronicznych zegarów szachowych. Tak wspaniały prezent na pewno przyczyni się do rozwijania zainteresowań i umiejętności uczniów związanych z tą królewską grą. W imieniu uczniów bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie!