Mając na uwadze odnotowane liczne przypadki oszustw województwie dolnośląskim metodą na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”, których ofiarami padają głównie ludzie starsi, warto zapoznać się z czterema zasadami bezpiecznego Dolnoślązaka.

Konieczna jest refleksja nad łatwowiernością, która współcześnie może być niebezpieczna. Seniorzy to grupa społeczna, która najszybciej pada ofiarami oszustów i jest najbardziej podatna na działanie grup przestępczych, wymaga szczególnej polityki społecznej. Dotyczy to zarówno edukacji z zakresu przestępstw bankowych, jak i oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, „na prokuratora”. To właśnie za pośrednictwem banków starsi ludzie wypłacają oszczędności całego swojego życia, przekazując je w ręce oszustów. Często zdarza się również, że za pośrednictwem banków seniorzy zaciągają kredyty wierząc, że pomagają najbliższym czy danej instytucji. Dlatego tak ważna jest ich edukacja w zakresie bezpieczeństwa powszechnego – transakcji bankowych, ochrony dostępu do PIN-u, bezpiecznego płacenia kartą czy obsługi konta online. Trzeba jednak pamiętać, że zabezpieczenia kont, jak i kart, leży zarówno po stronie użytkowników, jak i instytucji administrujących tymi danymi.

Apelujemy – szczególnie do seniorów – o rozwagę, by zastanowić się komu przekazujemy swoje oszczędności, kim jest osoba po drugiej stronie telefonu, której przecież nie widzimy, nie znamy. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu przygotowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pt.: „4 ZASADY BEZPIECZNEGO DOLNOŚLĄZAKA”.

Z treści filmu można dowiedzieć się, w jaki sposób ustrzec siebie i swoich bliskich przed oszustami oraz jak postępować, by nie stracić swoich oszczędności.

 

Komenda Powiatowa Policji w Ząbkowicach Śląskich