„Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może” (Janusz Korczak). Wszyscy rodzice, którzy spędzają ten trudny czas w domu, zadają sobie pytanie, jak urozmaicić czas dzieciom i młodzieży.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim, aby pomóc rodzinom walczyć z nudą, a także w celu wyzwolenia aktywności twórczej, gromadzenia doświadczeń i przeżyć estetycznych, artystycznych i społecznych wyszła z propozycją udziału w konkursach tematycznych. Nauczyciele różnych przedmiotów zachęcają swoich podopiecznych do udziału w szeregu przedsięwzięciach: Konkursie literackim „Popisz się talentem” oraz w licznych konkursach plastycznych.

W czasie, gdy większość z nas w obliczu zagrożenia zarażenia się koronawirusem musiała zmienić swoje plany, Koło Przyjaciół Biblioteki zaproponowało uczniom ciekawy pomysł na spędzanie czasu w domowym zaciszu

Dla tych, którzy włączyli się w akcję pozostania w domu mamy propozycję zabawy, a przy okazji szansę na rozwinięcie swoich umiejętności. Jeśli lubisz rysować, malować, tworzyć… wykorzystaj obecny czas dobrze! #zastańWdomu – bądź aktywny – rozwijaj swoje pasje

Koło Przyjaciół Biblioteki ogłasza konkursy, w których można wykazać się zdolnościami zarówno tymi plastycznymi jak i pisarskimi. Konkursy adresowane są do dzieci i młodzieży w czterech kategoriach wiekowych. Wszystkie szczegóły na stronie internetowej szkoły: sp1kamzab.pl .

Dziękuję szczególnie tym, którzy wzięli już udział w konkursie wielkanocnym. Przysłano 76 prac, które zostały przygotowane przez 56. uczniów. Niektórzy byli bardzo twórczy. Przy okazji dziękuję również Rodzicom za zaangażowanie i za zachęcanie dzieci do samodzielnej pracy twórczej.

Oceniając przysłane prace, szczególną uwagę zwracano na własnoręczne wykonanie poszczególnych elementów składających się na całość ozdoby, stroika, palmy i pisanki. Wybór był trudny. Dlatego też jury postanowiło nagrodzić każdego z uczestników konkursu przyznając po kilka miejsc I, II i III.  Konkurs rozpatrywany był w dwóch kategoriach: klasy młodsze i starsze. Uczniowie otrzymali punkty i ocenę z zajęć technicznych, a nagrody i dyplomy zostaną rozdane po powrocie do szkoły. Wszystkie przygotowane prace na pewno pięknie ozdabiały domy naszych uczniów podczas Świąt Wielkanocnych.

Na 8 maja 2020 roku przewidziane jest spotkanie autorskie wraz z warsztatami Kici Nici dla klas I – III.  Celem tego spotkania jest rozwijanie dziecięcej pasji czytania i pisania.  Koło Przyjaciół Biblioteki ogłasza więc konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III na namalowanie Króliczki Matildy i Myszki Soniulindy, bohaterek książki Aliny Przydatek„Wielka Księga Kici Nici”. Technika prac dowolna (farby, kredki, wyklejanki, format pracy A3). Na stronie kicinici.pl można zobaczyć książkę oraz przyjrzeć się głównym bohaterkom.

Kamieniecka Szkoła Podstawowa nr 1 zgłosiła także uczestnictwo w czwartej edycji OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ.Czytanie zaplanowano na 26 maja 2020 r. Z tej okazji Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało konkursy dla klas IV – VIII:

  • plastyczny: na okładkę książki M. Musierowicz z serii Jeżycjada (format A3, technika dowolna) – do 21 maja,
  • fotograficzny: wystarczy wykonać zdjęcie z książką lub kilkoma książkami z jeżyckiej serii do 21 maja
  • najśmieszniejszy fragment z książki: z serii Jeżycjady (np. Opium w rosole, Kłamczucha, Kwiat kalafiora) – czas prezentacji do 5 minut – 21 maja,

Oprócz konkursów zaplanowano wspólne gotowanie ulubionego rosołku Genowefy Pompke, Lompke vel Bombke (bohaterki Opium w rosole) – 20 maja 2020r.

W imieniu dyrektor Bożeny Kołodziej, wicedyrektor Doroty Pastuszczak, nauczycieli, wychowawców oraz pracowników Szkoły życzymy Wam kochani Uczniowie oraz Rodzice dużo zdrowia i zachęcamy do dalszej współpracy. Jesteśmy z Wami. Pamiętamy o Was. Do zobaczenia.  Zachęcam do wzięcia udziału w konkursach. Z pozdrowieniami.

Iwona Bukańska-Flinta