Drodzy Państwo, przed kilkoma godzinami Pan Premier Mateusz Morawiecki powiadomił o decyzjach trudnych, ale koniecznych dla bezpieczeństwa i zdrowia naszego społeczeństwa. Przed nami jest teraz czas wymagający zarówno determinacji odpowiedzialnych za działanie państwa i samodyscypliny każdego z nas.

Ponawiam zatem gorącą prośbę, abyśmy dostosowali się do zaistniałej sytuacji. Ograniczajmy naszą obecność poza domem do koniecznego minimum. Korzystajmy z możliwości komunikowania się z innymi osobami czy instytucjami poprzez sieć internetową. Jeśli jest to niezbędne załatwiajmy osobiście sprawy w urzędach, bankach lub sklepach krótko i unikajmy bezpośredniego kontaktu – na przykład przez podanie dłoni.

Zwracam się szczególnie mocno do dzieci i młodzieży – pozostańcie w swoich domach. Czytajcie książki, oglądajcie dobre filmy i szukajcie ciekawych informacji w sieci, rozmawiajcie ze swoimi rodzicami czy rodzeństwem osobiście, a z rówieśnikami poprzez komunikatory internetowe. Nie przerywajcie jednak nauki, bo nadal jesteście uczniami i rok szkolny trwa.

Jak już informowaliśmy, w Urzędzie Gminy osobiste doręczanie dokumentów jest możliwe w wydzielonej części na parterze. Podobnie w Zakładzie Usług Komunalnych i Gminnym Centrum Kultury. Nieczynne jest Centrum Integracji Społecznej, zawieszone są wszystkie zajęcia w szkołach i przedszkolach. Wyłączony ze zwiedzania jest Pałac Marianny Orańskiej. Wszystkie te ograniczenia mają na celu minimalizowanie ryzyka zarażenia koronawirusem i będą trwały do odwołania.

Wielu z Was widziało już zapewne hasło #zostańwdomu

To dobry pomysł, bo możemy być z najbliższymi lub zajmować się tym, na co często nie mieliśmy dotąd czasu. Oczywiście mamy nadzieję, że okoliczności zmienią się na lepsze, czego sobie wszyscy wzajemnie życzymy.

Marcin Czerniec

Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki