W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy V B Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim w ramach realizacji Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego uczestniczyli w pełnej wrażeń wycieczce zawodoznawczej do Piekarni – Cukierni Białas w Kamieńcu Ząbkowickim.

Na miejscu bardzo serdecznie przywitali nas Pan Zbigniew Białas, Pan Ryszard Białas oraz Pani Jadwiga Białas – tato, wujek i babcia naszego kolegi z klasy. Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zobaczyć, jak wygląda piekarnia od środka oraz poznać niezwykle wzruszającą historię wieloletniego rozwoju tej rodzinnej firmy.

Zostaliśmy oprowadzeni przez właścicieli firmy po najważniejszych pomieszczeniach piekarni, wśród których były nie tylko miejsca, gdzie wypieka się chleb i wyroby cukiernicze, ale także chłodnia, magazyn soli, przechowalnia różnych słodkości, takich jak ciasta, babki, babeczki czy muffinki. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się pracy piekarza i cukiernika. Poznaliśmy etapy powstawania pieczywa i wyrobów cukierniczych oraz produkty potrzebne do ich wypieku. Słuchaliśmy i patrzyliśmy, jak przygotowuje się i formuje ciasto na bułki i różne rodzaje chleba, w tym na tzw. chleb indyjski. Duże nasze zainteresowanie wzbudził proces nacinania ciasta oraz przygotowania w piekarni naturalnego zakwasu, na bazie którego wytwarzany jest bardzo zdrowy i znany ze swojej bardzo dobrej jakości „chleb od Białasa”. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się także nowoczesnym oraz trochę starszym maszynom będącym na wyposażeniu piekarni, zarówno podczas ich pracy, jak i czyszczenia. Mogliśmy również sami pougniatać i uformować ciasto, co było dla nas wielką atrakcją.

Cudowny zapach i aromat upieczonego pieczywa sprawił, że poczuliśmy się głodni i z wielkim apetytem zjedliśmy przygotowane dla nas na poczęstunek przepyszne bułeczki oraz wyroby cukiernicze. Serdecznie dziękujemy właścicielom i pracownikom firmy za okazaną gościnność, bardzo miłą atmosferę i poświęcony nam czas.

Weronika Kwiatkowska – uczennica klasy VB pod opieką wychowawcy