Uczniowie klas 7-8 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim uczestniczyli w wykładzie i pokazie doświadczeń pt. „Elektryczno-magnetyczne zabawy fizyczne na Uniwersytecie Wrocławskim”. Pokaz został przedstawiony na wydziale fizyki i astronomii, a przeprowadzili go Bartosz i Artur.

Całe wydarzenie miało miejsce 15 października br. „Cyrk” fizyczny rozpoczął się o 10:30 i był podzielony na trzy części. Pierwsza z nich była powierzona elektryczności. W drugiej części była mowa o prądzie elektrycznym, a w trzeciej o właściwościach i zastosowania pola magnetycznego. Pokaz ten zaczął się widowiskami z maszyną elektryczną, naelektryzowanym balonem, pałką z polichlorkiem winylu wraz z puszką i kawałkami papieru i szklaną pałeczką. Uczniowie zobaczyli również doświadczenia na elektroskopie, o elektryzowaniu baniek i strumienia wody, naładowania płatków konsekratora i piłeczki metalowej, poznali również pierwszy podział elektryczności: na żywiczną i szklaną.

Podczas doświadczeń prowadzący wybierali uczniów z grupy słuchaczy, którzy mogli sami wykonywać rożne doświadczenia. Nie zabrakło również eksperymentów z generatorem Van der Graaf’a oraz lampkami próżniowymi, świecącymi poprzez katody, dzięki którym wiadomo było do czego potrzebna jest elektryczność, a także z ostrzem i zachowaniem pędu. Najbardziej uczniom podobały się zjawiska takie jak: jonoloty, wiatry jonowe, połączenie ogniw jako ludzi czy wyładowania w gazie.

Dzięki takim wyjazdom tematy są bardziej przejrzyste i zrozumiałe. Uczniom podoba nam się taka forma nauczania. Ta przygoda z elektro-magnetycznością na długo zapadnie w ich pamięci. Organizacją wyjazdu zajęły się panie Lidia Jagoda, Dorotą Pastuszczak i Katarzyna Sztyler-Kościarz.