Uczniowie z klasy IV b i dwie uczennice z klasy IV a Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w ramach realizacji Programu Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego uczestniczyli pod opieką pani Alicji Walerian i pani Alicji Nowakowskiej w wycieczce zawodoznawczej do sklepu wielobranżowego „Marysia”, który znajduje się na ul. Wiejskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Celem tej wycieczki była prezentacja zawodu mamy naszej koleżanki z klasy. Gdy dotarliśmy na miejsce właścicielka sklepu pani Maria Rogólska bardzo miło nas przywitała i zaprosiła do oglądania wnętrza sklepu oraz magazynu. Bardzo ciekawie opowiedziała nam o tym, jak można założyć taką działalność gospodarczą oraz o swoich zawodowych obowiązkach związanych z prowadzeniem sklepu, do których należy między innymi nawiązanie współpracy z hurtowniami i dostawcami towaru, pilnowanie świeżości i terminu ważności sprzedawanych produktów, troska o odpowiednie ułożenie towaru na półkach, dbałość o czystość i estetykę zarówno sklepu, jak i magazynu.

Dowiedzieliśmy się również od pani Marii, jak osoba pracująca na stanowisku sprzedawcy powinna się zachowywać. Trzeba być miłym, uprzejmym, cierpliwym, wyrozumiałym, uśmiechać się do klientów. Należy być otwartym na potrzeby ludzi mieszkających w pobliżu, m.in. poprzez zamawianie odpowiedniego towaru, jak i otwieranie sklepu w godzinach odpowiadających potrzebom potencjalnych klientów. Mieliśmy również okazję zobaczyć, jak wygląda i działa kasa fiskalna, a nawet jej dotknąć, skasować kilka produktów oraz wydrukować prawdziwe paragony. Widzieliśmy faktury, które przywożą dostawcy towarów. Dowiedzieliśmy się, że są one potrzebne do tego, aby sprawdzić, czy zgadza się ilość zamówionego towaru oraz do rozliczeń podatkowych. Poznaliśmy przyrząd do metkowania towaru oraz nauczyliśmy się nim posługiwać.

Podczas majowej wizyty w sklepie odkryliśmy, że trzeba być dobrze wykształconym i zaradnym, aby założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą. Trzeba również umieć nawiązywać prawidłowe, życzliwe kontakty z ludźmi. Niezwykle ważna jest również pracowitość, bo prowadzenie własnego sklepu, to bardzo odpowiedzialna, ciężka praca, zarówno umysłowa, jak i fizyczna, która zaczyna się wcześnie rano, a kończy późnym wieczorem. Na koniec dostaliśmy wspaniałe upominki i niezwykle zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Dziękujemy bardzo pani Marii Rogólskiej za życzliwe przyjęcie, wspaniałą przygodę i poświęcony nam czas.

Weronika Kwiatkowska i Martyna Roicka – uczestniczki wycieczki