Uczniowie z klasy Vb Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z wychowawczynią panią Marzeną Brandys i panią Anną Wojtaszczyk wybrali się na wycieczkę do Wałbrzycha.

Pierwszym odwiedzonym przez uczestników wycieczki miejscem była Palmiarnia przy ul. Wrocławskiej, która powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis-West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Dowiedzieliśmy się, że obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów.

W trakcie wycieczki, która odbyła się jeszcze w czasie roku szkolnego i miała charakter edukacyjny, udaliśmy się do Zamku Książ. Pani przewodnik opowiedziała nam historię rodu Hochbergów i zamku, poczynając od okresu Piastów aż po wydarzenia II wojny światowej. Zwiedziliśmy kilka wspaniałych komnat reprezentacyjnych, między innymi Salon Zielony z przepięknymi meblami oraz niezwykle reprezentacyjną Salę Maksymiliana. Dotarliśmy również korytarzem pałacowym do skałki szczęścia (legenda głosi, że wypowiedziane w tym miejscu życzenia się spełniają). Zachwycaliśmy się również pałacowymi tarasami, fontannami i rzeźbami.