O tym, że w „każdej książce jest trochę magii”, dowiedzieliśmy się 8 maja 2019 r., podczas spotkania autorskiego z Magdaleną Zarębską – pisarką książek dla małych i dużych czytelników.

Autorka przyjechała do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim z Wrocławia na zaproszenie Koła Przyjaciół Biblioteki, aby przeprowadzić trzy spotkania autorskie. Przed spotkaniem odbył się konkurs na okładkę dzieł naszego gościa. Laureaci otrzymali książki autorstwa Magdaleny Zarębskiej. Oto wyniki konkursu:

klasy I – III:

  • I miejsce: Klaudia Orzeł (Ia)
  • II miejsce: Mateusz Mazur (IIIa)
  • III miejsce: Wiktoria Urbaniak (IIa)

klasy IV – VI:

  • I miejsce: Klaudia Lis (IVa), Julia Lis (IVa), Magdalena Zapotoczny (IV)
  • II miejsce: Bartosz Koprzak (IVa), Maciej Brzostek (IVb), Angelika Postawa (Vb)
  • III miejsce: Krzysztof Jakimiszyn (IVa), Kinga Stopa (VIa)

Pierwszą grupą, która chciała dowiedzieć się o pracy autora oraz o tajemnicach, które skrywają książki, było Przedszkole nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim „Baśniowa Kraina”. Dzieci chętnie brały udział w zabawach przygotowanych przez panią Magdalenę i słuchały opowiadań o jej nowych książkach, dostosowanych do wieku przedszkolaków. Wiele książek było przystosowanych do nauki czytania, więc dzieciom wybierającym się od września do szkoły na pewno się przydadzą.

Ćwicząc swoją wyobraźnię, używając bodźców, dzieciaki rozróżniały rzeczy i ich tekstury. W przybliżeniu zgadywały, jakie owoce lub warzywa trzymają w ręce, które zwierzęta wydają usłyszane odgłosy oraz pobawiły się w tor wyścigowy dla koni.

Drugą grupą były klasy 1 – 3 szkoły podstawowej. Spotkanie odbywało się na małej sali. „Borys i zajączki” to książka, o której opowiadała pani Magdalena uczniom podczas drugiego spotkania. W wielu książkach autorki występuje wątek o koniach, dlatego przedstawiono prezentacje pod tytułem „Konie szetlandzkie”. Na koniec spotkania autorka uświadomiła nam ilu ludzi i ich czynności potrzeba do wydania książki.

Trzecie, a zarazem ostatnie spotkanie, odbyło się tak samo jak z przedszkolaczkami w bibliotece, w budynku gimnazjum. Starsza grupa, do której należą klasy IV – VI rozmawiały o książce „Projekt Breslau” oraz o historii niemieckiego Wrocławia. Nowa książka „Gloria, ja i wakacje” zyskała dużą popularność wśród młodzieży, a wśród młodszych klas zwyciężył „Kaktus na parapecie i powrót w przeszłość”. Nie mogło zabraknąć autografów i nowych książek w małej, domowej biblioteczce dzieci dzięki życzliwości pani Magdaleny.

Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Zarębskiej za jej serdeczność, miłą atmosferę i ciekawą opowieść.

Klaudia – członkini Koła Przyjaciół Biblioteki