Na zajęciach o nazwie „Fizyka drogą eksperymentu”, prowadzonych przez panią Lidię Jagodę w ramach projektu „Wiedza i doświadczenie kluczem do przyszłości”, uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II, mieli okazję do wykonania bardzo prostego, a zarazem fascynującego doświadczenia.

Młodzi fizycy w składzie: Natalia Sopuch, Kaja Kaługa, Aleksandra Janik, Michał Kleniuk i Aleksy Krekora, badali zachowanie piłeczki pinpongowej umieszczonej w strumieniu powietrza wydobywającego się z suszarki. Lekka piłka utrzymuje się w skierowanym ku górze strumieniu powietrza. Strumień może zostać pochylony, a mimo to unosi piłkę. Piłeczka nie spada, ponieważ siła ciężkości jest równoważona siłą oporu powietrza, zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona: „Jeżeli ciało A działa na ciało B pewną siłą, to ciało B działa na ciało A siłą równą co do wartości bezwzględnej i o tym samym kierunku, ale o przeciwnym zwrocie”. Zasadę tę nazywa się zasadą akcji i reakcji.

Obserwować możemy zjawisko odrzutu. Powstanie siły odrzutu wynika z III zasady dynamiki, obie siły mają takie same wartości i kierunki, ale przeciwne zwroty. Przy wykonywaniu owego doświadczenia wszyscy świetnie się bawili. Nie zabrakło mnóstwa śmiechu, kiedy piłeczka nieoczekiwanie uciekała po całej klasie. Wszyscy uczniowie biorący udział w tych zajęciach zgodnie stwierdzają, że robienie takich eksperymentów jest najlepszą i najciekawszą metodą nauki i poznawania nowych rzeczy, a także utrwalania tych już poznanych.