We wszystkich domach i rodzinach tydzień temu trwały przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Także w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim dzieci klas młodszych przygotowywały się do świąt – poznając tradycje z nimi związane.

Jedną z nich jest pieczenie i dekorowanie pierników. Nie wyobrażamy sobie Świąt bez pierników… Kierując się tą myślą klasa 3a SP wraz z wychowawczynią Agnieszką Wydrą we współpracy z rodzicem panią Marzeną Sokołowską, postanowiła podtrzymać tę tradycję. Pani Marzena jako fachowiec w tej dziedzinie – z wykształcenia gastronom oraz nauczycielka przedmiotów zawodowych w szkole średniej, z wielkim zaangażowaniem podjęła się tego zadania.

Na początku spotkania pani Marzena pokazała nam odpowiedni strój piekarza – cukiernika, opowiedziała o zasadach panujących w każdej kuchni, zwracając szczególną uwagę na zachowanie czystości w czasie przygotowywania ciasta.  Dzieci poznały również recepturę, według której pieczone są pierniki oraz  mogły poznać smakiem i zapachem potrzebne przyprawy, wzbogacające aromat świątecznych pierniczków. Następnie otrzymały zestaw wcześniej upieczonych pierników i mogły zająć się najprzyjemniejszym zadaniem jakim było dekorowanie ciastek słodkim lukrem i kolorowymi cukiereczkami. Dzieci były podczas pracy bardzo twórcze i pomysłowe. Oczywiście trudno było się oprzeć tym słodkością i nie skosztować choćby odrobinki.

Taka praktyczna lekcja niezwykle nam się podobała, a po całej sali unosił się wspaniały aromat, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Serdecznie dziękuję pani Marzenie Sokołowskiej za zaangażowanie i przeprowadzenie w naszej klasie wspaniałych warsztatów cukierniczych.

Agnieszka Wydra