W przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada br., dokładnie o godzinie 10:45 przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Manuela Siwak – powitała wszystkich zgromadzonych na uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości: dyrektora szkoły Pana Arkadiusza Albrechta, uczniów poszczególnych klas wraz z wychowawcami, pracowników szkoły oraz rodziców.

Uroczystość ukazującą  dążenie Polaków do niepodległości i własnej autonomii rozpoczęli uczniowie klasy IV B i IV A pod kierunkiem pani Alicji Walerian i pani Małgorzaty Wilk, wcielając się w poszczególne role: dziewczynki, babci, chłopca, rodzica, nauczyciela oraz księdza. Na scenie pojawiły się też trzy sępy, przebrane w piękne, wyszukane stroje, symbolizujące państwa zaborcze: Austrię, Rosję i Prusy. Nie zabrakło również gazeciarza, który głośno ogłaszał wszystkim obecnym wiadomości, przywoływał ważne zdarzenia i daty z naszej historii. W tle widniały piękne duże daty trzech rozbiorów Polski. Uwagę zebranych zwróciła ponadto piękna prezentacja multimedialna o Naszej Niepodległej, przygotowana pod kierunkiem pani Alicji Walerian i pani Teresy Gembary.

Następnie uczniowie z klas VI i VIII pod kierunkiem pani Alicji Nowakowskiej zaprezentowali program artystyczny dotyczący wolności. Wszystko przeplatane było wzruszającymi pieśniami, piosenkami z okresu zniewolenia i odzyskania upragnionej wolności. Na scenie pojawiła się też uosobiona Polska, która prosiła rodaków o zmianę swojego postępowania, mówiła o wadach i słabościach Polaków. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w swoje role i zasłużyli na gromkie brawa.

Punktualnie o godzinie 11:11 zaczęliśmy śpiewać hymn narodowy, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Wzruszający taniec z białymi i czerwonymi szarfami w wykonaniu  dziewcząt z klasy VIII doskonale dopełnił całości uroczystości. Następnie cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami udała się pod pomnik Papieża Jana Pawła II i ustawiła się w kształcie znaku Polski Walczącej. Później z flagami i chorągiewkami uczestniczyliśmy w marszu niepodległościowym.

Ten szczególny dzień na pewno zostanie na bardzo długo w naszej pamięci. Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Pamiętajmy o tym i świętujmy 100-lecie naszej WOLNOŚCI!