9 czerwca 2015 r. Gimnazjum Publiczne im. Adama Mickiewicza odwiedził Pan Arkady Paweł Fiedler. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Koło Przyjaciół Biblioteki oraz Gminne Centrum Kultury dla uczniów naszego gimnazjum oraz  Szkoły Podstawowej nr  1 w Kamieńcu Ząbkowickim.

Pan Arkady jest pasjonatem dalekiego podróżowania. Trudno się dziwić nietypowej pasji, skoro dziadek był znanym podróżnikiem i przyrodnikiem, a nawet prozaikiem – autorem lektury „Dywizjon 303”. Gość naszego gimnazjum uwielbia podróżować samochodem, ale nie najnowszym bmw czy audi, a niezawodnym polskim maluchem! To małe auto, z którego wiele osób się śmieje nie jest wcale takie słabe. Kto by pomyślał, że można nim przejechać całą Polskę?

Zaskakujący jest fakt, że bez większych usterek przyjechał całą… Afrykę! Podróż pana Arkadego i jego niezawodnego samochodu objęła takie kraje jak: Egipt, Sudan, Etiopia, Kenia, Uganda, Rwanda, Tanzania, Malawi, Zambia, Botswana, Namibia i RPA. Aby podróżnik dotarł do celu, fiat musiał pokonać niemal 17 tys. kilometrów po drogach i bezdrożach. Podczas spotkania poznaliśmy trochę szczegółów z podróży, najciekawsze ludy afrykańskie, klimat panujący około równika, stan dróg i krajobraz Afryki. Polski maluch był powodem wielu pozytywnych emocji wśród tamtejszej ludności, był o wiele mniejszy od samochodów spotykanych na tamtych drogach, w przypadku zakopania w błocie kierowca fiata zawsze mógł liczyć na pomoc. Wyświetlona została prezentacja oraz kilka krótkich filmów, aby zobrazować opowieści podróżnika. Opowieść pana Arkadego była to ciekawa lekcją geografii, zachęcającą do zainteresowania się podróżami, innymi kontynentami i poznawania świata z innej perspektywy niż wszyscy. Było wiele osób, które ciekawiło wiele szczegółów dotyczących podróży i zadawali pytania. Pan Arkady otrzymał kwiaty i podziękowania, książki oraz foldery o naszym pięknym pałacu, dołączone również zostały życzenia dalszych bezproblemowych podróży.  Niektórym uczniom tak spodobały się podróże maluchem, że postanowili poprosić o autograf. Niecodzienne wydarzenie na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Należy odnotować, że spotkanie rozpoczęło się przywitaniem zaproszonych gości, a więc oczywiście pana Arkadego Pawła Fiedlera oraz pani dyrektor Gimnazjum Urszuli Marszałek, pani dyrektor Gminnego Centrum Kultury Jolanty Kużdżał oraz pani radnej Rady Gminy Elżbiety Cwek.

Dominika - IIb