„Tu, gdzie jest dom i twój, i mój, tu gdzie są lasy i rzeki nasze, tu, gdzie się rodzili ojciec i matka, gdzie biały orzeł na sztandarze, … tu wszędzie Polska, tu Ojczyzna…”

W słoneczne, radosne, piątkowe przedpołudnie 9 listopada 2018 r., z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Dnia Patrona odbył się uroczysty apel w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego z oddziałami Gimnazjum Publicznego im. A. Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim. Prestiżu ceremonii dodała obecność pocztów sztandarowych. Był też obecny wójt Gminy Marcin Czerniec oraz przedstawiciele Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki.Na wstępie głos zabrała dyrektor szkoły Bożena Kołodziej, która w uroczystym przemówieniu odniosła się do znaczenia tak wyjątkowej i ważnej chwili w dziejach narodu polskiego oraz dla społeczności naszej szkoły. Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego odnowili ślubowanie na sztandar szkoły. W realizacji przedsięwzięcia ważną rolę odegrały symbole państwowe – najważniejsze i święte znaki tożsamości narodowej: biało-czerwona flaga państwowa, Orzeł Biały i  hymn państwowy,  odśpiewany z mocą, wiarą  i wzruszeniem przez wszystkich zgromadzonych.Prawdziwą ucztę duchową z powodu niezapomnianych chwil refleksji i wzruszenia dostarczył program artystyczny „Od Chrobrego do współczesności”. Montaż poetycko-muzyczny przedstawili uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Aleksandry Rembiasz, Bogumiły Pietrusewicz, Anny  i Piotra Jabłońskich. Na początku przedstawienia dla uczniów ważne stały się wspomnienia dotyczące: historii naszego państwa: legendy o Lechu, o białym orle i Gnieźnie, zasług Mieszka I oraz króla Bolesława Chrobrego – patrona szkoły. Na scenie pojawili się król i wojowie z drużyny, którzy bronili granic państwa polskiego ponad 1000 lat temu.

Uczestnicy szkolnej uroczystości wysłuchali patriotycznych wierszy i współczesnych pieśni, z dumą i przejęciem wykonywanych przez młodszych i starszych uczniów. Na szczególną uwagę zasługują: śpiew szkolnego chórku, wyjątkowo dostojne i piękne  instrumentalne wykonanie „Roty”, zagranej w duecie: na pianinie przez Zuzannę Dziatczyk i na skrzypcach przez Weronikę Poprzeczkę, wystąpienie Józefa Piłsudskiego (Jakub Łysoń). Wrażenia publiczności spotęgowała metaforyczna inscenizacja rozbiorów Polski i zrzucenia więzów przez Ojczyznę. W tej roli wystąpiła Kamila Cymbała, która we współczesnej piosence zespołu Varius Manx zaśpiewała, że wolność domem jest i … nie ma końca drogi tej.

Na zakończenie programu zespół gimnazjalistów zatańczył poloneza, którego krok dumnie w przyszłość nas prowadzi. Przyszłość, w której najmłodsi i najstarsi uczniowie szkoły – pełni dumy młodzi Polacy, szanują język ojczysty, tradycje i historię – te słowa w swym przemówieniu szczególnie podkreślił wójt Gminy Marcin Czerniec.

Przedstawienie w murach kamienieckiej szkoły „Dla Niepodległej w 100. rocznicę odzyskanej wolności” stało się niepowtarzalną lekcją historii, a przeżyte chwile wzruszenia na długo zostaną w naszej wdzięcznej pamięci. Wart pochwały jest także projekt pod hasłem „Życzenia dla Niepodległej”, zapisane przez uczniów i wychowawców szkoły w Księdze Pamiątkowej, ufundowanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej.

Dorota Twardowska