Mieliśmy zaszczyt gościć w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim panią Joannę Lamparską – pisarkę, dziennikarkę i podróżniczkę. Podczas spotkania, które miało miejsce 8 maja 2018 r., otworzyła nasze umysły i zainspirowała uczniów swoimi przygodami.

Miałam radość powitać Panią Joannę osobiście. Goszcząc u nas, wzbudzała pozytywne uczucia. Na pierwszy rzut oka można śmiało stwierdzić, że ta kobieta z krótkimi włosami oraz luźną białą koszulką kieruje się pasją i entuzjazmem. Nie było chwili oddechu podczas opowiadania pisarki, gdy uczniowie wpatrzeni w panią Joannę jak w obrazek, uważnie słuchali. Chwilami całkowicie odpływałam wyobraźnią w miejsca, o których była mowa, zapominając, że aparat sam zdjęć nie zrobi. To niesamowite, z jakim zaangażowaniem i fascynacją podróżniczka opowiadała o odwiedzonych zabytkach, zamkach, pałacach, ruinach…

Młodzież mogła podziwiać wyświetlane fotografie z wycieczek, z ciekawością wysłuchiwała informacji o naszym kamienieckim Pałacu Marianny Orańskiej. Uczniowie zadawali pani Joannie pytania, na które odpowiadała z uśmiechem, chwilami żartując, że za dużo wiemy. Jakub Kłyniuk nie dawał za wygraną i każde pytanie, związane z zabytkami, kierował prosto do pisarki, okazując w ten sposób zainteresowanie jej osobą oraz miejscami, jakie zwiedziła. Wtórowała mu Martyna Waligóra. Dzięki naszemu honorowemu gościowi mogliśmy przez chwilę przenieść się wyobraźnią na zamek Książ, w bezkresne korytarze francuskich katakumb oraz do wielu innych, bardzo ciekawych budowli i podziemi.

Po spotkaniu wręczone zostały nagrody za konkursy poświęcone Joannie Lamparskiej. Jako pierwsi wytypowani zostali laureaci Konkursu wiedzy na temat życia i twórczości Joanny Lamparskiej, czyli:

  • Paweł Kieniuk – I miejsce,
  • Wojciech Ciapka – II miejsce,
  • Klaudia Pawliczak – III miejsce.

Kolejnym zadaniem konkursowym było narysowanie okładki wybranej książki Joanny Lamparskiej. Nasi uczniowie wykazali się talentem artystycznym, pomysłowością na wykonanie pracy oraz różnorodnością technik malarskich. Pani Joanna, widząc prace konkursowe, była wniebowzięta! Pochwaliła wykonawców:

  • Paulinę Soroko i Maję Mirzewską – I miejsce,
  • Hanię Grzankę i Pawła Kieniuka – II miejsce,
  • Laurę Szkrabko – III miejsce.

Uczniowie, nagrodzeni książkami autorki Joanny Lamparskiej, mogli uzyskać autograf pisarki.

Wszystko dobre, co się dobrze kończy – jak mawiał William Szekspir. Spotkanie autorskie także dobiegło końca. Pożegnałam panią Joannę bukietem kwiatów i upominkiem ufundowanym przez Urząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki oraz gorącymi słowami podziękowania. Szczery i radosny śmiech cudownej autorki pozostanie w naszej pamięci na długi czas. Mamy nadzieję, że pisarka ponownie zawita w murach naszej szkoły. Dziękujemy jej za te cudowne chwile. Dziękujemy także pani Iwonie Bukańskiej-Flincie – organizatorce spotkania – za inicjatywę i szerzenie wśród dzieci miłości do książek. Mamy piękną pamiątkę – zdjęcie młodzieży wraz z panią Iwoną Bukańską-Flintą, panią dyrektor Bożeną Kołodziej oraz najważniejszym gościem dnia, czyli panią Joanną Lamparską.

Sandra Postawa – uczennica klasy 3b – członkini Koła Przyjaciół Biblioteki