A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. (Mikołaj Rej) Obchody Dnia Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła  II w Kamieńcu Ząbkowickim przypadły w dnach od 21 do 23 lutego 2018 r.

Uczniowie na lekcjach język polskiego z Panią Dagmarą Szymczak włączyli się do tak wielkiego wydarzenia, wykonując wiele ciekawych przedsięwzięć. Uczniowie klasy III b, IV a, IV b i V zapoznani zostali ze znanymi przysłowiami polskimi. Następnie wykonali rysunki, obrazujące wybrane przez nich przysłowie. Dosyć dużą popularnością okazało się zadanie, w którym musieli odczytać tekst nie zawierający znaków diakrytycznych. Uczniowie klasy III do tego celu posłużyli się tekstem z lektury „Pinokio”. Starsze klasy przekształcały genialny tekst o bąku na pąku. Klasa V pierwszy raz miała do czynienia także z kodami Qr, dzięki którym odgadywali znane związki frazeologiczne.

Na każdej lekcji języka polskiego wykonywane były karty pracy zawierające wykreślanki, chmury wyrazowe, kodowanie ortograficzne  a także homofony. Ostatniego dnia obchodów tego święta, przedstawiciele klasy V przebrali się za znane postacie literackie. W naszej klasie zagościli m.in. Łucja i Biała Czarownica z „Opowieści z Narnii”, Anie  z Zielonego Wzgórza w towarzystwie Gilberta Blytha, Harry Poterr  ze swoją świtą, Tomek Sawyer, a także Violett z lektury „Charlie i fabryka czekolady”.

Uczniowie w wolnej chwili wykonali plakaty i memy promujące Dzień Języka Ojczystego . Każda klasa zmagała się z łamańcami językowymi i wybierała swojego mistrza nagradzając go brawami. Każdy dzień przynosił uczniom wiele atrakcji, a przede wszystkim wzbogacał ich wiedzę o języku polskim.