Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno. (Oliver Wendel Holmes)

12 października 2017 r. zakończyliśmy projekt Drogi Polaków na Dolny Śląsk. Finał projektu był bardzo efektowny. Goście, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim spotkali się na wieczornicy prezentującej zwyczaje ludowe naszych przodków.

Nasi dziadowie budowali tożsamość swoich rodzin w nowych warunkach, spotykając ludzi z różnych stron, nie tylko Polski, ale też świata. Pokonywali trudności oraz odnaleźli duże i małe radości. O tym była inscenizacja, w której uczniowie nawiązali do kultowej komedii pt. „Sami swoi”, przypomnieli obrzęd pieczenia chleba, spotkania przy darciu pierza. Wszystko to okraszone ludowymi piosenkami.

Nasi uczniowie znają wartość rodziny, tradycji, szanują starszych, dziedzictwo kulturowe swoich rodzin, dlatego wśród żartów i śpiewu były i chwile wzruszenia przy dzieleniu chleba czy podczas recytacji wierszy. Bogaty program był taki jak praca nauczycieli i uczniów przez cały miniony rok. Wszystkim, którzy pracowali razem z nami i pomagali w realizacji poszczególnych zadań serdecznie dziękujemy.