„My jesteśmy przedszkolaki Maluszki kochane zapraszamy wszystkich na nasze pasowanie” – tak dzieci z najmłodszej grupy „KRASNOLUDKÓW” z Baśniowej Krainy  rozpoczęły doniosłą uroczystość którą było pasowanie na przedszkolaka.

Jest to uroczystość szczególnie ważna dla nowoprzyjętych dzieci. Odbywa się zazwyczaj dopiero, gdy otarte zostaną „ostatnie łzy” . Uroczystość pasowania to wielkie przeżycie nie tylko dla dzieci, ale także rodziców przedszkolaków, to wspólne przeżywanie chwil radosnych i przyjemnych, które wzmacniają więzi rodzinne. W „Baśniowej Krainie” uroczystość pasowania na przedszkolaka odbyła się 25 października 2017 r. Brały w niej udział dzieci z grupy najmłodszej „KRASNOLUDKÓW”, której wychowawcą jest pani Sylwia Żytniak, a pomocą wychowawcy pani Bernarda Wojtałowicz.

Cele ogólne tej uroczystości to:

  • wspomaganie procesu adaptacji dzieci do przedszkola,
  • przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci,
  • nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi, rodzicami i personelem przedszkola,
  • tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania,
  • zaprezentowanie umiejętności dzieci,
  • kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.

Był to pierwszy tak ważny i poważny debiut przedszkolaków, które pierwszy rok uczęszczają do naszego przedszkola. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem, przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek, wierszy i tańców. Cierpliwie znosiły próby części artystycznej. Był to dla nich duży, ale i milutki wysiłek. Wszystko udało się doskonale!  Śpiew, radosny taniec i recytacja wierszy zachwyciła wszystkich gości, a także nas wszystkich w przedszkolu, mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami! Nie jednemu z rodziców i dziadków  łezka zakręciła się w oku.

Po części artystycznej zaprezentowanej przez najmłodszych nastąpiło uroczyste ślubowanie. Najpierw ślubowali Rodzice: Ślubuję, zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko jest unikalnym darem. Słuchać uważnie o czym mówi i zawsze z nim rozmawiać. Pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach. Doceniać w dziecku to, co w nim jest najlepsze. Przytulać je. Cieszyć się jego dzieciństwem. Później dzieciaczki: Ja przedszkolak dzielny będę zawsze uśmiechnięty. Będę słuchał swojej pani  i zjadał całe śniadanie. Będę grzecznie się bawił i pilnie się uczył, żebym mamy i taty  nigdy nie zasmucił. Następnie pani dyrektor „Baśniowej Krainy”  Elżbieta Kokoszka  zaczarowanym ołówkiem pasowała wszystkie dzieci na przedszkolaków, dotykając ich ramienia  zaczarowaną   kredką i mówiąc słowa Pasuję Cię na przedszkolaka! Pani Sylwia Żytniak z pomocą pani Bernadki rozdały pamiątkowe dyplomy oraz słodkości. Najmłodsi, za sprawą złożonej przysięgi, włączeni zostali w poczet społeczności przedszkolnej i od tego momentu mogą się szczycić tytułem Przedszkolaka.

Pasowanym przedszkolakom życzymy wielu radosnych chwil wypełnionych zabawą i pracą, sukcesów, nowych przyjaźni  oraz tego, aby każdy dzień spędzony z kolegami i koleżankami był pełen uśmiechu i szczęścia! A Rodzicom, Babciom  i Dziadkom dziękujemy za udział w tej ważnej dla wszystkich uroczystości, za pomoc, miłe i serdeczne słowa, co jest dla nas wszystkich bardzo ważne .

Uroczystość pasowania w najmłodszej grupie „KRASNOLUDKÓW” z „Baśniowej Krainy” pozwoliła dzieciom,, rodzicom i pracownikom naszego przedszkola zintegrować się. Była również świetną okazją do poznania umiejętności, nabytych przez dwa miesiące  pobytu dzieci w przedszkolu. Było to również oficjalne zakończenie i ewaluacja programu adaptacyjnego, który odbywał się w przedszkolu pod hasłem – Przedszkole przyjazne dzieciom. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć: Mamo, Tato – jestem przedszkolakiem!