Po „Wielkim” dotarciu do centrum Świeradowa Zdrój wyruszyliśmy czerwonym szlakiem turystycznym rozpoczynający zapomniany nieco Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza.

Szlak przez znaczną część długości prowadzi leśną drogą dojazdową do schroniska. W górnym odcinku zbacza się ze starej asfaltowej drogi i prowadzi bardziej bezpośrednią trasą wprost pod schronisko. Częściowo wiedzie trasą dawnego toru saneczkowego (dł. ok. 2,5km) wytyczonego w latach 30. XX wieku. Miłośnicy zapomnianych pamiątek mogą szukać jego śladów w leśnej gęstwinie – w stronę stogu izerskiego jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, położony na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w pobliżu granicy polsko-czeskiej, w gminie Mirsk. Wysokość n.p.m.1 105 m. – a  następnie w stronę szczytu Smrek (1123 i 1124 m n.p.m.;  – szczyt na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Ma dwa wierzchołki oddzielone ledwo zauważalną przełączką. Jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich. Wierzchołek 1123 m n.p.m. leży na granicy polsko-czeskiej, w jego pobliżu do 21 grudnia 2007 roku znajdowało się turystyczne przejście graniczne Smrek – Stóg Izerski.

Wierzchołek 1124 m n.p.m. (smrek po czesku to świerk) leży po stronie czeskiej. W pobliżu szczytu stoi 20-metrowa, zbudowana w latach 2001-2003 (w miejsce starej z 1892) wieża widokowa, z której – przy dobrej widoczności – roztacza się rozległa panorama na Góry Łużyckie i czeską część Gór Izerskich (na południu i zachodzie), Pogórze Izerskie (na północy), polską część Gór Izerskich i Karkonosze (na wschodzie).

Przejście tą trasą zajęło nam 5 godzin 40 minut ok. 18 km. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wytrwałość.

RKS KROSS