Od trzech lat Kamieniec Ząbkowicki, a szczególnie Pałac Księżnej Marianny Orańskiej wraz z otaczającymi go parkiem i błoniami zamieniają się w oazę kwiatów i muzyki oraz miejsce udanych imprez. III Święto Tulipanów, które obchodziliśmy tydzień temu w dniach 6 – 7 maja 2017 r. było fantastyczną okazją do promowania zabytkowego skarbu gminy, ale też dostarczenia wielu dobrych wrażeń miłośnikom piękna kwiatów, wysokiej kultury oraz spragnionym miłej rozrywki. Pogoda pozwoliła spotykać się w plenerze i tak, jak w latach poprzednich, nie przeszkodziła w realizacji ciekawie ułożonego planu wydarzeń przez dwa dni.

Ubiegłotygodniowa sobota była wypełniona programem od samego rana po późne godziny wieczorne. Najpierw przy Domu Rządcy odbyły się zawody wędkarskie o puchar Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Obecni mogli nie tylko podziwiać cierpliwość „moczących kijka”, ale też na własne oczy ujrzeć prawdziwe złote rybki. Nieco później na tarasach pałacowych trwały prezentacje wystawców kwiatów, sadzonek i wszelkiego ogrodowego wyposażenia. Wielkie wrażenie na przybyłych wywarły też wszechobecne tulipany nawiązujące do niderlandzkich tradycji zakotwiczonych w dziele Marianny Orańskiej. Po południu przed frontonem Pałacu pod hasłem „Muzyka z zapachem tulipanów”, miał miejsce recital zespołu „Quadricinum”. Ten wokalny żeński kwartet przybyły z Czech dał trzy minikoncerty, z których każdy utrzymany był w innej aurze muzycznej. Folklor, klasyka i pop – te trzy klimaty były kanwą rewelacyjnego popisu talentu śpiewaczego i przyjmowane były szczerymi oklaskami. Wypada dodać, że wśród publiczności koncertowej, ale też pośród zwiedzających tego dnia Kamieniec Ząbkowicki nie brakowało przybyszów z Republiki Czeskiej, a szczególnie z partnerskiego miasta Bílá Voda.

Przez cały dzień rzesze zwiedzających Pałac i spacerujących po parku, podziwiały postęp prac renowacyjnych oraz rozmaite ekspozycje udostępnione we wnętrzu pałacowym. Spore zainteresowanie wzbudziły m.in. ulokowane w krużgankach fotogramy w dwóch seriach „Twórcy i dzieje unikalnego zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim” oraz „Kamieniec Ząbkowicki w latach 50. ubiegłego wieku”. Można też było oglądać elektroniczną prezentację poświęconą dorobkowi projektanta Pałacu Karla Friedricha Schinkela. Atrakcją były też różnorodne modele plastyczne Pałacu wykonane przez uczniów szkół z Kamieńca Ząbkowickiego.  Należy w tym miejscu przypomnieć, że całe tegoroczne Święto Tulipanów zostało zrealizowane w ramach polsko-czeskiego programu „Przekraczamy Granice” finansowanego ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Gospodarzem i uczestnikiem kolejnych punktów 2-dniowego cyklu spotkań był wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec.

Wieczorem scena ustawiona na kamienieckich błoniach i plac przed nią był miejscem popisów wokalnych utalentowanych młodych artystów z Gminy Kamieniec Ząbkowicki, pokazów zumby realizowany grupę dziecięcej i dorosłej. Finałem był entuzjastycznie przyjęty występ zespół „Sami”, od którego zaczęła się długa zabawa taneczna przy muzyce na żywo.