Niedawno, podczas zabaw i zajęć w Przedszkolu nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim, dzieci z grupy „starszaków” poznawały legendy polskie.

Najpierw „spacerowaliśmy” po Krakowie. Odwiedziliśmy zamek królewski na Wawelu i krakowski rynek a także opowiadaliśmy sobie i malowaliśmy  Syrenkę Warszawską. Poznaliśmy legendę o „Smoku Wawelskim” i „Trębaczu z wieży Mariackiej”. O 12:00 wsłuchiwaliśmy się w hejnał dobiegajacy z wieży Mariackiej. Następnie „wybraliśmy się” do Warszawy, potem wysłuchaliśmy legendy o „Złotej kaczce”, potem o „Kwiecie Paproci”. Omawialiśmy te legendy, głównych bohaterów, ich zachowania, postępowanie wobec obietnic, wobec samych siebie, itd. Dzieci dostrzegły różnice: dobro i zło w zachowaniu poszczególnych bohaterów.

Głównym, ważnym i najciekawszym, najbardziej oczekiwanym  punktem dla dzieci było wykonanie przez nie zamku z kartonów i materiałów jakie przyniosły starszaki do przedszkola 🙂 . Budowa dała im ogromną radość a następnie satysfakcję z wykonanej tak pięknie pracy plastyczno-technicznej a zarazem nauczyła co to jest zamek, fosa, mury, brama, itd. Dziewczynki poczuły się jak księżniczki a chłopcy jak rycerze 🙂

Renata Kocjan-Górska