Jesteśmy na półmetku realizacji projektu „Drogi Polaków na Dolny Śląsk”. Uczniowie odwiedzili Kamieniecką Izbę Pamiątek, gdzie wysłuchali ciekawych opowieści Pana Stefana Gnaczego. Dowiedzieli się, jak wyglądał Kamieniec zaraz po wojnie, kto zasiedlał tereny opuszczone przez Niemców i jaka jest historia tych ziem, które wielokrotnie przechodziły pod panowanie Polaków, Czechów i Niemców.  

Swoją wiedzę mogą też poszerzyć oglądając wystawę, która znajduje się w szkole i zawiera wspomnienia pierwszych mieszkańców tego regionu oraz dokumenty, które są pieczołowicie przechowywane w niejednym domu. W ramach Tygodnia Kultury dzieci poznały zabawy swoich dziadków, mogli też nauczyć się w nie grać, do tego słuchali wierszy i historii, które były znane pięćdziesiąt  i sześćdziesiąt lat temu.  Również konkurs krasomówczy był poświęcony tekstom, które swoje źródło mają w regionach, skąd na Dolny Śląsk przybyli nasi przodkowie.

Organizatorki projektu Panie Bogumiła Pietrusewicz i Aleksandra Rembiasz wzięły udział w szkoleniu na temat tożsamości Dolnego Śląska, co  zaowocowało nowymi pomysłami i dalszymi planami w pracy z uczniami.

9 grudnia 2016 r. odbył się Festiwal Piosenki Klasowej, jego uczestnicy – uczniowie klas IV-VI – wykonywali utwory z regionów Europy, które były miejscem, gdzie urodzili się przodkowie obecnych mieszkańców naszego regionu. Wysłuchaliśmy więc pieśni ukraińskiej, rzeszowskiej, góralskiej, rosyjskiej, białoruskiej i z regionu kielecczyzny.  Pani Pietrusewicz przybliżała dany region uczniom pokazując go na mapie i krótko wyjaśniając wybór danego utworu. Był to konkurs, więc jurorzy musieli podając niełatwą decyzję i wyłonić zwycięzcę. Przyznano dwa pierwsze miejsca – klasie 6a i klasie 5b. Dwa drugie miejsca zdobyły klasy 5a i 4b, trzecie miejsca przypadły w udziale klasom 6b i 4a.

W ramach projektu przewidziane są jeszcze inne konkursy, prezentacje i spotkania. Możemy powiedzieć, że działania  organizatorów spotkały się z zainteresowaniem uczniów, Pani dyrektor i nauczycieli, którzy chętnie uczestniczą w działaniach i pomagają w jego realizacji.