W Przedszkolu nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim wychowawczyni grupy starszaków Pani Renia zorganizowała dzieciakom Wigilię Bożego Narodzenia. W rzeczywistości 21 grudnia 2016 r. były dwie wigilie.

Pierwsza polegała na nauce poprzez zabawę na wydrukowanych papierowych potrawach. Najpierw omawialiśmy zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia, potrawy wigilijne, ich smak, zapach, jakie składniki potrzebujemy do przygotowania tych potraw, mówiliśmy co to jest wigilia, dlaczego na stole znajduje się dwanaście potraw itd. Przy strojnie ubranym stole wspólnie odmówiliśmy modlitwę, następnie podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Potem udawaliśmy, że smakujemy potrawy wigilijne, każdy mógł wyrazić co czuje, jaki smak sobie wyobraził. Było zabawnie a zarazem dzieci musiały wytężyć swoje małe główki i spróbować wyobrazić sobie jak smakują typowe prawdziwe wigilijne potrawy.

Druga Wigilia to rzeczywista Wieczerza, która odbyła się we wszystkich grupach. Starszaki wraz z wychowawczynią w porę obiadową usiedli, aby spożyć bożonarodzeniowe potrawy. Nie zabrakło tradycyjnego barszczu z uszkami i ryby. Dzieci mogły także rozkoszować się przepysznymi wypiekami, którymi obdarowali nas ich rodzice. A wszystko przy choince, na którą dzieci własnoręcznie przygotowały ozdoby. Podczas Wigilii dzieci recytowały wiersze, życzenia bożonarodzeniowe, słuchaliśmy i śpiewaliśmy wspólnie kolędy. Czas mijał bardzo miło i przyjemnie, ale zarazem bardzo szybko.

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalą dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze, wzmocnią bliskie  i serdeczne relacje.

Renata Kocjan-Górska