Do Szkoły Podstawowej nr 2 przyjechała grupa artystyczna pn. „Rekonstrukto” z programem „Życie i kultura w średniowieczu”. W sali gimnastycznej 24 listopada 2016 r. dokładnie o godzinie 11:00 zebranych uczniów i nauczycieli powitali dwaj panowie: jeden jako rycerz, drugi  szlachcic – sarmata.

Rycerz ciekawie opowiadał o obyczajach i kulturze epoki średniowiecza. Pokazywał cały ekwipunek i uzbrojenie, dokładnie opisywał kolekcję broni i rekwizytów. Z chęcią odpowiadaliśmy na pytania zadawane przez artystę. Pierwszy ochotnik – Maciek Kopyś z klasy V,  został uroczyście pasowany na rycerza, otrzymał miecz, tarczę i herb. Następnie na środku w hełmie i kolczudze zaprezentowali się uczniowie: Ola Janik z klasy VI  i Hubert Olechowski z klasy III.  Wiktoria Sarzyńska  z klasy V,  ubrana w kołpaczek miała za zadanie głośno powtarzać elementy stroju szlachcica, takie jak: kołpak, żupan, kontusz, pas kontuszowy, szabelka, spodnie i baczmagi. Dowiedzieliśmy się o sarmatyzmie, dawnym prawie i narzędziach tortur stosowanych w tym okresie. Na koniec prowadzący poprosił jednego z uczniów. Wybrany został Alan Jędrak z klasy V, którego zakuto w dyby za wszelkie przewinienia, jakich dopuścił się w szkole. Musiał obiecać, że będzie słuchał poleceń i  nie będzie przeszkadzał na zajęciach. Po programie każdy z nas mógł się zapoznać z bliska z dawną bronią prezentowaną przez aktorów.

Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej  i został nagrodzony gromkimi brawami. Ta żywa lekcja historii połączona z prezentacją uzbrojenia na pewno zostanie na długo w naszej pamięci.

Uczniowie klasy VI pod opieką pani Alicji Nowakowskiej