Przedszkole jest miejscem, które nie tylko dostarcza dzieciom nowych bodźców sprzyjających poszerzaniu doświadczeń , ale też pobudza i kształtuje trwalsze i głębsze zainteresowania.

Zadaniem przedszkola jest między innymi wychowywać dzieci przez sztukę i przygotować do roli widza i aktora. Teatrzyki to cudowna i wspaniała zabawa dla najmłodszych, kształtująca wrażliwość i wyobraźnię dzieci, dzięki czemu nasi milusińscy wchodzą w świat teatru. Często aktorzy proponują naszym  przedszkolakom, aby wyszły „na scenę” i coś zaśpiewały. Dzieci stają więc przed aktorami, przed swoimi rówieśnikami, wychowawcami czy rodzicami zupełnie nieskrępowani, bez tremy. Świat wyobraźni staje się przez to dla dzieci jeszcze bliższy. Wierzymy, że im bardziej go poznają, tym większy użytek zrobią z tego w przyszłości, czyli w swoim dorosłym życiu. Dzieci bardzo polubiły tą formę spędzania wolnego czasu, polubiły aktorów, którzy z każdą wizytą wcielają się w coraz to ciekawsze role. A może te „teatrzykowe wizyty” prawdziwych aktorów  pomogą naszym wspaniałym przedszkolakom złapać „aktorskiego bakcyla”?

W Przedszkolu Publicznym Nr 1 odbyło się przedstawienie teatralne o charakterze profilaktycznym pt. „Ecik Krecik segreguje śmieci”. Krakowscy aktorzy wcielając się w postacie tytułowego Kreta i Liska w ciekawy i wesoły sposób przybliżyli dzieciom problem segregacji śmieci i dbania o otaczające nas środowisko. Zwrócili też uwagę na zagrożenia związane z zaśmiecaniem lasów. Słowem i piosenką zachęcali wszystkich do przestrzegania poznanych zasad. Dzieci bawiły się – ucząc i uczyły się – bawiąc, wykazały się też swoją wiedzą na powyższy temat. Dla przedszkolaków była to więc wartościowa lekcja ekologii. Następne przedstawienie to „Jaś i Małgosia”, tym razem w wykonaniu teatru „Sztuka” z Trzebinii. Głównym przesłaniem bajeczki były treści ekologiczne, które w bardzo wesoły i przystępny sposób zostały dzieciom przedstawione, a które w bezpośredni sposób współdziałają z tematyką naszego rocznego planu pracy. Uważamy więc, że ten rodzaj edukacji ekologicznej jest jak najbardziej odpowiedni- szczególnie dla najmłodszych odbiorców.

Z kolei 19 marca 2015 roku odbyło się przedstawienie, w którym wystąpili znani już dzieciom aktorzy z Krakowa. Jak wszyscy wiemy zbliżają się Święta Wielkanocne i dlatego też, aby wprowadzić do naszego przedszkola atmosferę zbliżających się dni, krakowscy aktorzy przybyli ze spektaklem pt. „Tajemnica Wielkiej Nocy”. Artyści przebrani w piękne stroje, w sposób zabawny, zapoznali dzieci z niektórymi zwyczajami wielkanocnymi: malowanie pisanek, wykonanie palm, szykowanie wielkanocnego koszyczka i przygotowywanie świątecznego śniadania. Tradycje te przybliżyły dzieciom postacie: Czarodzieja, Ślimaka, Dydka – Małe Leśne Licho, Sowy i Zająca. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu naśladując szum drzew, plusk strumienia czy tworząc las. A na zakończenie aktorzy otrzymali wielkie brawa od wspaniałych przedszkolaków. Bardzo miło spędziliśmy czas i mamy nadzieję, że aktorzy odwiedzą nas wkrótce z następnym pouczającym spektaklem teatralnym. Zachęcamy wszystkich do tak miłego spędzania wolnego czasu.