Obchodziliśmy kilka dni temu Narodowe Święto Niepodległości.

98. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę została uczczona uroczystą akademią, która pod hasłem „Ojczyzno Ty ma, Ty kraju mój, do Ciebie serce rwie się dzień i noc…” miała miejsce 10 listopada 2016 r. w Gimnazjum Publicznym im. A. Mickiewicza oraz 11 listopada 2016 r. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego, po Mszy świętej, odprawianej przez księdza dziekana Wojciecha Dąbrowskiego i księdza wikarego Jacka Piskrzyńskiego. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane i zrealizowane przez panie: Sylwię Grot i Justynę Grzesik.

Uczniowie kl. I – III:  F. Bocianowski, W. Ciapka, J. Białek, F. Tworzydlak, R. Postawa, A. Bielas, M. Waligóra, W. Przedwojewski, O. Zając, A. Fiedeń, W. Tofel, N. Kowynia przedstawili montaż poetycko – muzyczny, któremu towarzyszyły dźwięki  utworów Chopina: Spring Waltz, Etiudy E-dur i gra na skrzypcach. Program artystyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej stanowił niespotykany  wyraz hołdu Polakom, którzy za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. „Stajemy dziś do apelu, aby uczcić wszystkich, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny” – tymi słowami wezwał narrator F. Bocianowski do apelu poległych: kombatantów i weteranów walk o niepodległość Rzeczypospolitej, mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego, żołnierzy Wojska Polskiego. Widzowie z uwagą wysłuchali recytacji patriotycznej poezji polskiej – „Modlitwy” J. Tuwima i śpiewu pieśni na temat odzyskania niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów. Prawie trzydziestoosobowy chór dziewczęco-chłopięcy dostojnie zaśpiewał a capella i przy akompaniamencie skrzypiec (W. Tofel w przedstawieniu szkolnym) piękne, skłaniające do refleksji, wzruszające utwory: „Legun na wojence”, „Pierwsza kadrowa”, „Legiony”. Popłynęły łzy wzruszenia słuchaczy podczas przejmujących pieśni o miłości i rozstaniu: „Rozkwitały pąki białych róż” (O. Zając) i „O mój rozmarynie” (A. Bielas). Wrażenia publiczności spotęgowało wykonanie chóralne ostatniej pieśni „Ojczyzno Ty ma” z podkładem muzycznym Etiudy E-dur F.Chopina z melorecytacją słów modlitwy patrioty Polaka – do Boga, wyrażającego pragnienia wszystkich rodaków o powrocie do ukochanej Ojczyzny (A. Fiedeń).

Program artystyczny sprawił prawdziwą ucztę duchową nam – Polakom w  naszej Małej Ojczyźnie w przeddzień i w dniu Święta Narodowego naszej ojczyzny. Stanowił nie tylko podziękowanie i modlitwę za bohaterów Rzeczypospolitej, ale też wyrażał prośbę do Boga o „rządy dobrych i mądrych ludzi, mocnych w mądrości i dobroci.” Zaproszonym  gościom, kolegom i koleżankom  przypięto przed mszą symboliczne, okolicznościowe biało-czerwone wstążeczki, wykonane przez uczniów i Radę Rodziców. Ksiądz wikary Jacek Piskrzyński w trakcie uroczystego kazania nakreślił historię zmagań Polaków od momentu utraty, a potem odzyskania niepodległości przez Polaków, akcentując ich nieustającą wiarę w Boga, patriotyzm, miłość do Ojczyzny. Pani dyrektor U. Marszałek w swym wystąpieniu podczas szkolnej uroczystości podkreśliła znaczenie Narodowego Święta Niepodległości dla współczesnego pokolenia, wzrastającego w wolnej ojczyźnie, młodych Polaków, którzy powinni być dumni z zasług naszych przodków. Podziękowała pani Sylwii Grot i pani Justyny Grzesik oraz artystom – bohaterom przedstawienia za zaangażowanie w przygotowanie programu artystycznego, który na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Mieszkańcy Kamieńca, ksiądz proboszcz oraz uczniowie gimnazjum złożyli życzenia imieninowe wójtowi naszej gminy, za co Marcin Czerniec serdeczne podziękował. Goście obecni na uroczystości to: wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec, przewodniczący Rady Gminy Aleksander Ciapka, radni Gminy Kamieniec Ząbkowicki, dyrektorzy szkół w Kamieńcu Ząbkowickim, Poczty sztandarowe Rady Gminy, szkół, organizacji i stowarzyszeń,  Rodzice i mieszkańcy Kamieńca Ząbkowickiego.

Dorota Twardowska