„Ludzie, którzy odeszli, tak naprawdę są wśród nas, po drugiej stronie lustra.” Październik oraz listopad to miesiące, które skłaniają nas do wielu refleksji.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim w sposób szczególny upamiętnili bliskich oraz tych wszystkich, których nie ma już wśród nas. Podobnie jak w latach ubiegłych pod opieką koordynatora pani Anny Stygi, uczniowie przystąpili do zbiórki zniczy białych i czerwonych – w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zebrane znicze zapłoną na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie oraz Łyczakowie i Cmentarzu Janowskim we Lwowie, ale również na polskich cmentarzach na Ukrainie. Szkoła zebrała 7 kartonów zniczy. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w naszą akcję.

W ostatnich dniach października, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się na miejscowy cmentarz, aby zapalić znicze na grobach zmarłych pracowników szkoły. Odbyło się również sprzątanie zapomnianych grobów. Przywołało to do naszej pamięci obraz tych osób, z którymi spędziliśmy wiele chwil.

W przeddzień Wszystkich Świętych, 31 października, uczniowie wspólnie uczcili pamięć osób, które są już nieobecne wśród nas, za którymi tęsknimy oraz którym jesteśmy wdzięczni za to, kim jesteśmy dzisiaj. Podczas uroczystego apelu przygotowanego pod kierunkiem pani Małgorzaty Wrońskiej, przedstawiciele klas VII oraz VIII zaprezentowali wzruszający program z okazji zbliżającego się święta. Nasza społeczność szkolna w zadumie wysłuchała recytowanych wierszy oraz włączyła się w modlitwę poprowadzoną przez księdza Mariusza Maluszczaka.

Młodzież upamiętniła minutą ciszy zmarłych bliskich, nauczycieli, pracowników oraz tych, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny. Delegacje klas V – VIII zapaliły znicze oraz złożyły kwiaty pod kamienną tablicą upamiętniającą zamordowanych w Katyniu. Krótką uroczystość uświetniła gra na trąbce, w wykonaniu Kacpra Czachora, skłaniając zgromadzonych do refleksji nad przemijaniem oraz istotą ludzkiego losu.