Tydzień temu w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim odbył się koncert będący częścią programu 51 Festiwalu Wratislavia Cantans.

Przed zgromadzoną w Kamieńcu Ząbkowickim publicznością wystąpili uczestnicy 41. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej oraz Orkiestra Festiwalowa. Nad całością fantastycznych brzmień, jakie rozlały się po naszej zabytkowej świątyni czuwał sam Andrzej Kosendiak – dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Młodzi śpiewacy, po mistrzowsku, wykonali utwór pt. „Magnificat”. Kompozytorem tego dzieła jest Marcin Józef Żebrowski – czołowy polski muzyk XVIII stulecia. Jego dzieła łączą cechy charakterystyczne zarówno dla muzyki baroku, jak i rodzącego się wówczas w Polsce klasycyzmu. Wiek XVIII uznawany jest za czas, który nie sprzyjał rozwojowi muzyki w naszym kraju, ale współpraca kompozytora z jednym z najbardziej znanych wówczas zespołów, jakim była Kapela Jasnogórska, świadczy o tym, że był artystą ważnym i cenionym. To właśnie dla tego chóru Żebrowski stworzył swój „Magnificat”. I ten właśnie utwór wybrzmiał cudownie w kamienieckiej świątyni.

Zdaniem wielu osób, które przybyły na to niepowtarzalne wydarzenie artystyczne, mieliśmy do czynienia pięknem muzyki w najlepszym wydaniu. Jesteśmy wdzięczni za to niecodzienne wydarzenie. Dziękujemy Artystom oraz wszystkim instytucjom i osobom, dzięki którym koncert mógł odbyć się w Kamieńcu Ząbkowickim.

FOT: Stanisław Kużdżał