Na całym świecie dzień 18 kwietnia obchodzony jest od roku 1983 Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, który został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego.

W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. Jest to Święto mające na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.

Dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 1 „Baśniowa Kraina ”podczas wycieczek i spacerów również poznają zabytki naszej wspaniałej miejscowości. Najpiękniejszy zabytek Kamieńca Ząbkowickiego to oczywiście Pałac Marianny Orańskiej, który zachwyca nas swoim urokiem. Jest to jeden z dwudziestu najważniejszych zabytkowych obiektów w Polsce, które odzyskują swoją świetność dzięki zaangażowaniu samorządu terytorialnego. W tym roku udało się  pozyskać kolejne fundusze, co pozwoli kontynuować prace związane z rewitalizacją Pałacu Marianny Orańskiej, który nieustannie zachwyca swoim pięknem. Nasze przedszkolaki uwielbiają go zwiedzać.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są również: kościół ewangelicki, z XIX w., zespół klasztorny ojców cystersów  z XIV-XIX w., kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, klasztor – obecnie archiwum, park z aleją dojazdową W naszej miejscowości jest uroczo i jest gdzie pospacerować w sobotnie i niedzielne popołudnie Zachęcamy więc do spędzenia wolnego czasu w Kamieńcu, zarówno mieszkańców naszej gminy, jak i gości z odległych miejscowości. Do obejrzenia na własne oczy jaki piękny jest Kamieniec Ząbkowicki.