W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które skłaniają  nas do powagi, zadumy, a także i radości, jaką niosą ze sobą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Raniutko w  Wielką Niedzielę dzwonią dzwony, ogłaszając światu radość, że Chrystus zmartwychwstał. Potem cała rodzina zasiada do uroczystego śniadania.

Również w Przedszkolu nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim dzieci w ciągu całego tygodnia poprzedzającego Święta Wielkanocne miały okazję poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne. Przedszkolaki malowały i wyklejały kolorowe pisanki, robiły kurczaczki, zajączki i baranki wielkanocne, koszyczki i palmy. Siały także rzeżuchę oraz ozdabiały jajka styropianowe, którymi następnie dekorowały swoje własnoręcznie wyhodowane rzeżuszki. Wszystkie wykonane ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi dzieci zabrały po „Poranku Wielkanocnym” do swoich domów, tym samym niosąc do nich magię świąt.

Dzieci poznały też wiersze, piosenki, tańce oraz inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych oraz polewanie się wodą w „Śmigus Dyngus”, to również tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie o nich opowiadały. Mamy nadzieję, że nasze przygotowania wielkanocne na długo pozostaną w pamięci naszych podopiecznych.

Renata Kocjan-Górska / Małgorzata Grajek