W Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto państwowe, jest hołdem wyrażonym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu.

Do najbardziej znanych należeli: Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka”, Józef Kuraś – „Ogień”, Hieronim Dekutowski – „zapora”, Danuta Siedzikówna – „Inka”, Henryk Flame – „Bartek”, rotmistrz Witold Pilecki oraz wielu, wielu innych. Po zakończeniu II wojny światowej byli prześladowani. Byli „oszukani, porzuceni, nieugięci! opluwani, poniżeni i wyklęci”.Wielu z nich aresztowano, torturowano, skazano i rozstrzelano. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie i chęć upamiętnienia tych prawdziwych polskich bohaterów.

Podczas uroczystego apelu, jaki odbył się 1 marca 2016 r. uczniowie z klasy V przypomnieli, kim byli Żołnierze Wyklęci. Recytowali wiersze, wspominali historię niepokonanych, niezłomnych bohaterów. Akcentowali, że „Pamiętać, to nasz obowiązek!” Po apelu pan dyrektor Arkadiusz Albrecht podziękował  dzieciom za przygotowanie akademii, wręczył również dyplomy za udział w szkolnych konkursach.

Oliwia Staniucha  pod opieką pani Alicji Nowakowskiej