Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Ten dzień skłania nas do okazania ukochanej osobie, tego co naprawdę czujemy, a na codzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić. Takie święto jest raz w roku – pełne uczuć i uroku. W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają.

Walentynki otrzymują najczęściej osoby, które darzymy ciepłymi uczuciami. Patronem dnia jest Święty Walenty, który był z zawodu lekarzem, a z powołania biskupem katolickim i słynął z troski o chorych. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat i jakiej jest płci.  I mimo, że jest to przede wszystkich święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. Walentynki cieszą się coraz większą popularnością właśnie wśród dzieci. Maluchy z wielką radością wycinają papierowe serca i wykonują walentynkowe laurki, też mają swoje pierwsze, przedszkolne miłości. Warto zatem sprawiać, by najmłodsi też poczuli walentynkowy klimat.

16 lutego 2016 r. w Przedszkolu Publicznym nr 1 obchodziliśmy ten dzień bardzo radośnie i wesoło. Zanim rozpoczęły  się wesołe zabawy – dzieci  rozmawiały ze swoimi wychowawczyniami na temat Walentynek, dnia, w którym obdarowuje się ukochaną osobę drobnym upominkiem, czyli tzw. „walentynką”. Dzieci opowiadały o miłości, o tym, kogo kochają, jak postępuje się wobec tych, których kochamy. Wszyscy mieliśmy w tym dniu na głowach opaski z serduszkami. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z Walentynkami np. składaliśmy pocięte połówki serduszek, były zagadki, różne konkurencje przy muzyce: kto zbierze najwięcej serduszek.  Odegraliśmy też scenki inscenizowane do wierszyków dla dzieci o zakochanych parach np: „Żuk”, „Hipopotam” oraz fragment wiersza „Na straganie”.

Walentynki były dla naszych  przedszkolaków  był prawdziwym  dniem miłości i przyjaźni. Niektórzy tego dnia ubrani byli na czerwono i tym samym zapoczątkowali dzień miłych wrażeń. Na zakończenie serduszkowych zabaw odbyła się walentynkowa dyskoteka, którą poprowadziła pani Bernadka – nauczyciel rytmiki w naszym przedszkolu. Dzień Walentynkowy w Przedszkolu nr 1  na pewno można zaliczyć do udanych. „W dniu tak pięknym i wspaniałym my życzymy sercem całym dużo szczęścia i radości, nie kończącej się miłości. Życzymy, aby nikt nie czuł się nigdy samotny, a każdy kolejny dzień był potwierdzeniem tego, że naprawdę warto żyć”.